Magyar siker az orvostudományban és az informatikában

Huszonkétmilliárdos támogatást kap két kutatási projekt.

Gyöngyösi Balázs
2016. 11. 14. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több száz fiatal magyar szakembert tarthat itthon két magyar kutatási konzorcium nemzetközi sikere. Az orvostudományi, illetve a termelésinformatikai projekt az európai uniós Horizont 2020 programon belül 26 millió eurós, azaz 8 milliárd forintos forráshoz jutott, amely a kiegészítő magyar támogatással és az önrésszel együtt eléri a 22 milliárd forintot. A Teaming elnevezésű kutatási kiválósági program első fázisában 12 hónapra 500 ezer eurót, a másodikban pedig öt–hét évre legfeljebb 15 millió eurót lehetett kapni. Az első körben 169 pályázat érkezett be 20 országból: 15 uniós tagállamból, illetve öt társult országból. A második forduló eredményeként 9 országból (8 EU-s tagállamból és egy társult országból) hirdettek 10 nyertes pályázatot, és kizárólag Magyarország tudott felmutatni két győztest. A többi támogatást kapó konzorciumot Szerbia, Csehország, Ciprus, Lettország, Portugália, Szlovénia, Bulgária és Szlovénia adta.

Ezzel a támogatással a termelésinformatika és -irányítás legmodernebb, intenzív alapkutatási tevékenységre építő irányzata, az úgynevezett kiberfizikai gyártó- és logisztikai rendszerek területén indulhat fejlesztés a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetében (MTA SZTAKI) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Az öt–hét éves ciklus során 60-70 kutatói állás jöhet létre. Lapunk kérdésére elmondták: az uniós forrás leginkább bérköltségre szolgálhat, a hazai támogatás és az önrész pedig az eszköz-, a gép- és a műszerbeszerzéseket, illetve a dologi kiadásokat fedezheti. Céljuk az innováció felgyorsítása, egy új kutatói generáció kinevelése, egy fenntartható kiválósági központ működtetése. Minél több ipari partner bevonásával tervezik mindezt, a hazai kis- és középvállalkozásokra is támaszkodva.

A másik nyertes kezdeményezéssel a legmodernebb orvostudományi kutatások támogatására, valamint az alapkutatásból származó eredmények klinikai alkalmazásának ösztönzésére hoz létre molekuláris medicina kiválósági központot a Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja (MTA SZBK), valamint a Semmelweis Egyetem. Itt 40 négy-hat fős kutatócsoport alakulhat, vagyis 200 státus jöhet létre. A nemzetközi versenyben kiválasztott hazai és külföldi fiatal kutatók legfőbb irányvonala lehet az öregedő populációt hangsúlyosan veszélyeztető anyagcsere-, szív- és érrendszeri, rákos és gyulladásos betegségek molekuláris diagnosztikája. Jelszavuk: a laboratóriumtól a betegágyig.

A magyar konzorciumok egy-egy nemzetközileg is elismert kutatóközponttal is együttműködnek. A termelésinformatikai és termelésirányítási programban a német Fraunhofer Társaság, az orvostudományi projektben az európai élettani kutatások integrálásában élenjáró németországi Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium működik közre és adja át a legjobb nemzetközi gyakorlatokat. Az uniós forrás mellett a hazai költségvetési támogatás, valamint a konzorciumi tagok hozzájárulásával az informatikai program összességében 21,7 millió eurós, azaz 6,5 milliárd forintos költségvetésű, az orvostudományi program büdzséje pedig 52 millió euró, tehát 15,6 milliárd forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.