Bevetésre kész a milliárdeurós szuperteleszkóp

Teljes egészében üzembe állt szerdán a világ jelenlegi legnagyobb és legdrágább csillagászati projektje, az ALMA szuperteleszkóp.

tt
2013. 03. 14. 1:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint egymilliárd eurót kóstáló rádióteleszkóp jelentőségét ahhoz mérte az Európai Déli Obszervatórium (ESO) projektvezetője, mint amikor az emberiség távcsövet kezdett használni ahelyett, hogy szabad szemmel nézett a távolba. Az ALMA nemcsak Európáé, a projektben észak-amerikai és ázsiai tudósok is részt vesznek.

Az ALMA – teljes nevén Atacama Large Millimeter/submillimeter Array – összesen 66 teleszkópból áll, amelyek szorosan egymás mellett sorakoznak, egy futballpályányi területet elfoglalva. A szerkezet által szolgáltatott adatok már 2011-ben, amikor 16 teleszkópot üzembe helyeztek, jobbak voltak minden korábbinál – idézte fel Wolfgang Wild projektvezető.

A rádiótávcső milliméteres vagy annál nagyobb pontossággal képes mérni a rádióhullámokat. Segítségével akarják megfigyelni a csillagászok az úgynevezett hideg sötét anyagot, a gázfelhőket, amelyekben új csillagok születnek, és amelyek galaxisok keletkezésében játszanak fontos szerepet.


Az ALMA már eddigi csökkentett üzemmódjában is szolgált érdekességgel: a legegyszerűbb cukorféleség, a glikolaldehid molekuláit fedezte fel egy Naphoz hasonlító fiatal csillag körül. „Ez a cukor az élet építőköve. Lehet spekulálni, vajon szélesen elterjedt-e az élet a világegyetemben” – mondta Wild.

A szerkezet 5000 méteres magasságban, a Chajnantor-fennsíkon áll, az Atacama-sivatagban. Wild szerint ez a második legmagasabban fekvő építmény a világon, ennél magasabban csak egy pályaudvar áll Tibetben. A teleszkópot azért építették az Andokban, mert különösen száraz levegőre van szükség a tökéletes működéshez, emellett minél magasabban fekszenek, annál jobb a teljesítményük. „Sok hely tehát nem jöhetett szóba” – mutatott rá Wild. A teleszkópok különleges járművel szállíthatók, így akár 16 kilométer hosszan is sorakozhatnak.

Az ALMA építésében a világ minden tájáról több mint ötszázan vettek részt. Az üzemeltetéshez már csak száz emberre lesz szükség. „Egy falu a sivatag közepén” – jellemezte a német kutató.

A szuperteleszkóp azonban nem jelenti a végállomást. Az ESO-nak további nagyszabású tervei vannak, mégpedig az ALMA tőszomszédságában: 2023-ban a tervek szerint üzembe áll az Európai Rendkívüli Nagy Teleszkóp (European Extremely Large Telescope), az E-ELT. Az ALMA-tól eltérően ez a látható és az infravörös tartományban fog tapogatózni. Míg az ALMA a csillagok és a bolygók születését vizsgálja, az E-ELT a stafétabotot átvéve akkor következik, amikor a csillag már kialakult, és forró. A két projekt tehát remekül kiegészíti egymást Wild szerint. AZ E-ELT tizenötször élesebb képeket fog szolgáltatni a Hubble űrtávcsőnél. Nagy szó ez, különösen azért, mert a Hubble az űrben teljesít szolgálatot, az E-ELT pedig a földön lesz.

A megfigyelések fejlődésével a csillagászok egészen az ősrobbanásig pillanthatnak vissza. Az E-ELT több mint 13 milliárd fényévre lesz képes visszatekinteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.