Jóval korábban volt a csillagok heves bébibummja, mint hitték

Az eddig feltételezettnél egymilliárd évvel régebben volt a viharos csillagkeletkezések leghevesebb korszaka a világegyetemben.

kn
2013. 03. 14. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddig feltételezettnél egymilliárd évvel régebben volt a viharos csillagkeletkezések leghevesebb korszaka a világegyetemben – állítják az ALMA „szuperteleszkóp” által szolgáltatott adatokra támaszkodva tudósok, akik azt is közölték, hogy a valaha megfigyelt legnagyobb távolságban találtak vizet.

A csillagok bébibummját jelentő időszak újbóli meghatározása azt jelenti, hogy számtalan csillag sokkal vénebb, mint ahogy azt eddig gondolták. Az ALMA ugyan csak szerdán állt teljes egészében üzembe a chilei Atacama-sivatagban, rádióteleszkópjainak egy része azonban már eddig is működött. Korábban a szerkezet révén derült fény arra, hogy egy Naphoz hasonló csillag körül az élet építőköveinek számító cukormolekulák vannak.

A mostani felfedezés egy nemzetközi tudóscsoport szerint azt mutatja, hogy a viharos csillagkeletkezések leghevesebb korszaka jórészt 12 milliárd évvel ezelőtt, vagyis az ősrobbanás után kétmilliárd évvel zajlott. Az úttörő eredményről a csoportot vezető Axel Weiss, a bonni Max Planck Rádiócsillagászati Intézet munkatársa beszélt. A szakemberek a Nature és az Astrophysical Journal című tudományos folyóiratokban számoltak be felfedezésükről.

 

A viharos csillagkeletkezés során a galaxisok nagy sebességgel új csillaggá alakulnak kozmikus gázokból és porból. A csillagvihar-galaxisokban – más néven csillagontó galaxisokban – a csillagkeletkezés üteme az átlagosnál nagyságrendekkel, hozzávetőleg ezerszer nagyobb. „A Tejúton évente egy új Nap születik, a csillagontó galaxisokban évente ezer” – mutatott rá Weiss, hozzátéve, hogy ez csak a távoli galaxisokban figyelhető meg, a Föld szomszédságában egyáltalán nem.

A világegyetem „viharos fiatalkorába” az ALMA 16 teleszkópjának segítségével pillantottak be a tudósok. El lehet képzelni, mivel fog szolgálni a szerkezet a jövőben, amikor mind a 66 működik – mondta Weiss. A szakemberek az Einstein által megjósolt gravitációs lencsézés technikájára is támaszkodtak megfigyeléseik során. A csillagászok a rekordtávolságban vizet is felfedeztek, mégpedig két olyan galaxisnál, amelyek fénye becsléseik szerint már az ősrobbanás után egymilliárd évvel is ragyogott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.