Szenzációs felfedezés: bolygómagzat a placentában

Vélhetően most először sikerült kutatóknak születőben lévő bolygót felfedezniük a Naprendszeren kívül, a „magzatot” svájci csillagászok azonosították.

kn
2013. 03. 01. 23:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


Egy ilyen planéta megfigyelése tudományos szenzációt jelentene, ez lenne ugyanis az első alkalom, hogy közvetlenül figyelhetnék meg a bolygóképződés folyamatát – emelte ki a zürichi Szövetségi Műszaki Főiskola (ETH Zürich) csütörtökön.

A születőben lévő bolygó mint egy magzat a placentában, úgy fekszik egy gázból és porból álló burokban, egy protoplanetáris korongban. Ez veszi körül az alaposan megvizsgált, szintén igen fiatalnak számító HD 100546 csillagot, amely a Földtől mindössze 337 fényévre fekszik. Erre a burokra irányították a Európai Déli Obszervatórium (ESO) 8 méter átmérőjű nagyon nagy teleszkópját (VLT) a tudósok.

Saját bevallásuk szerint igencsak meglepte őket, hogy a burokban egy születőben lévő bolygót találtak. A „kicsi” egy gázóriás, tömege hússzorosa a Jupiterének – írták az Astrophysical Journal Letters című tudományos folyóiratban. „A bolygószületést eddig leginkább csak számítógépes szimulációk révén kutatták” – magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Sacha Quanz, hogy miért is jelentene szenzációt a felfedezés.

A tudósok a burok miatt figyeltek fel a csillagra. Ami a HD 100546-ot ugyanis különlegessé teszi, az az úgynevezett protoplanetáris korong. Ilyen akkréciós – anyagbefogási – korong alakul ki a fiatal csillagok körül: gáz és szilárd részecskék keringenek benne. A tudomány mai állása szerint az ilyen korongokban születnek a bolygók.

Ahhoz, hogy bebizonyosodjon, valóban születőben lévő bolygót észleltek a svájci kutatók, további megfigyelésekre lesz szükség – mondta Quanz. Mindazonáltal az égitest fényessége arra utal, hogy még mindig növésben van, „vagyis még csak pár százezer éves”.

Egy másik magyarázat szerint vénebb bolygóról van szó, amely mélyen bent a korongban született, és egy másik planéta lökte ki magából. Ez azonban nem valószínű, mert nyoma sincs a másik bolygónak.

A VLT áprilistól vizsgálja majd újra a lehetséges újszülöttet. Ha tényleg magzatnak bizonyul, a régóta fennálló elméletek és modellek végre egy konkrét bolygón lennének tesztelhetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.