Tíz óra ugyanabban a pózban: kikötött a Szojuz

Sikeresen elérte pénteken a Nemzetközi Űrállomást és kikötött a Szojuz űrhajó, amely csak pár órával korábban indult a kazahsztáni Bajkonurból háromfőnyi legénységgel.

kn
2013. 03. 29. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeresen elérte pénteken a Nemzetközi Űrállomást és kikötött a Szojuz űrhajó, amely csak pár órával korábban indult a kazahsztáni Bajkonurból háromfőnyi legénységgel. Az űrhajó az eddig megszokott két nap helyett hat óra alatt tette meg az utat. Az űrállomáson ezzel hatra nőtt az asztronauták száma. A most érkezett amerikai Christopher Cassidy, valamint az orosz Alekszandr Miszurkin és Pavel Vinogradov öt hónapot tölt az állomáson.

A rövidített űrutazás, avagy „gyors megközelítés” egy sor előnnyel jár. Lehetővé teszi például, hogy a különböző orvosi és biológiai kutatásokhoz olyan anyagokat is szállítsanak az űrállomásra, amelyeket korábban – a két napig tartó repülés miatt – nem vihettek magukkal.

Szakértők szerint a „gyors megközelítés” irányítási feltételeit korábban a Progressz teherűrhajókkal próbálták ki. A mostani kísérlet ugyanakkor azt jelenti, hogy az űrhajósoknak az eddig két napra elosztott munkát hat óra alatt kell elvégezniük, és maga az utazás is más jellegű. Az űrhajósok a fellövés után nem szabadulhatnak meg szkafandereiktől, el sem hagyhatják ülésüket, nem mehetnek át a tágasabb kabinba, és a fellövés előtti időt is beleszámítva ugyanabban a pózban töltenek el összesen tíz órát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.