Üstökös – Szabad szemmel is látható a magányos égi vándor

Az északi félteke égboltjának szemlélői is láthatnak csütörtöktől egy közelmúltban felfedezett üstököst, amely a hét elején jutott a legközelebb a Földhöz.

kn
2013. 03. 08. 1:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Panstarrs nevű üstökös látcső vagy teleszkóp nélkül is jól kivehető alkonyatkor. Az égitest kedden jutott a legközelebb a Földhöz, 161 millió kilométeren belülre. Az objektumot – hivatalos nevén a C/2011 L4-üstököst – 2011 júniusában fedezték fel a Pan-STARRS nevű égboltfelmérési program keretében Hawaiin.

A szakemberek úgy vélik, hogy az üstökös először látogat bolygónkhoz a Naprendszer legkülső tartományából, az Oort-felhőből, amelyben milliárdnyi üstökösmag kering. Az ásványok, kő- és jégdarabok alkotta üstökösökről úgy tartják, hogy a Naprendszer mintegy 4,5 milliárd évvel ezelőtti keletkezésének idejéből visszamaradt égitestek. Az üstökösök a Nap körül keringenek, és ha túlságosan közel kerülnek hozzá, anyaguk fokozottan párologni kezd. Az égitestből kiáramló részecskesugárzás az elpárolgott gáz- és poranyagot elfújja, így keletkezik az üstökös csóvája a Nappal ellentétes irányban.

A Panstarrs jelenleg a Merkúr pályáján belül tartózkodik és egyre fényesebben ragyog, ahogy közeledik a Nap felé. „A déli félteke égboltjának kémlelői szerint az üstökös még a városi fények mellett is jól látható szabad szemmel. Jelenleg nagyjából olyan fényes, mint a Göncölszekér csillagai, és még ragyogóbbá válhat, ahogy március második hetében végighasít az északi félteke égboltján” – jelentette a SpaceWeather.com oldal.

A gyorsan közelítő üstököst – megfelelő időjárási feltételek mellett – elméletileg már az északi félteke égboltján is szemügyre lehet venni. A Panstarrs vasárnap lesz legközelebb a Naphoz, és az érdeklődőknek a távolodásakor lesz érdemes keresniük. A csillagászok előrejelzései szerint március 13-án lesz a legjobb rálátás az égitestre, amikor a nyugati égbolton, közvetlenül a vékonyka holdsarló alatt fog ragyogni.

Az év leglátványosabb csillagászati eseménye azonban a novemberben érkező C/2012 S1 (ISON) üstökös lesz, amely – ha a Nap nem pusztítja el – a feltételezések szerint teliholdként fog ragyogni az égbolton. Az ISON-üstököst két amatőr csillagász fedezte fel tavaly Oroszországban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.