Űrtávcsövet küldött a Nap felé a NASA

Sikeresen bocsátott fel péntek hajnalban a NASA egy űrtávcsövet, amely a Nap légkörének alsó rétegét tanulmányozza, ahol a Földet rendszeresen érintő napszelek és sugárzások keletkeznek.

tt
2013. 06. 28. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph – határtérséget fényképező spektrográf) nevű berendezést az Orbital Sciences amerikai cég Pegasus XL típusú rakétával indította a világűrbe egy Lockheed L–1011 repülőgép fedélzetéről. A gép a kaliforniai Vandenberg katonai támaszpontról szállt fel az indítás előtt egy órával.

A háromfokozatú rakétát a tervezettnek megfelelően közép-európai idő szerint 4 óra 27 perckor indították a kaliforniai partoktól mintegy 150 kilométerre, a Csendes-óceán fölött közel 12 ezer méter magasan. A 182 millió dolláros program keretében kifejlesztett IRIS űrteleszkópot tíz perccel később, 643 kilométerrel a Föld felett állították Nap körüli pályára, és kibontották a napelemeit.

Az ibolyántúli űrtávcső néhány másodperces szünetekkel képes nagy felbontású képeket készíteni a Nap légkörének a felszín és a korona között lévő, eddig alig ismert rétegéről. A kétéves program célja, hogy jobban megértsük, hogyan keletkeznek ebben a titokzatos övezetben a mágneses részecskékkel teli napszelek. Segítségével pontosabban lehet majd előre jelezni a Föld felé tartó, a távközlés és az elektromos hálózat működését megzavaró mágneses viharok időpontját.

A Napnak ez a rétege bocsátja ki azokat az ibolyántúli sugarakat is, amelyek befolyásolják a Föld alsó légkörét és éghajlatát – mutatott rá a NASA. „Az IRIS segítségével kiterjeszthetjük a megfigyeléseinket egy olyan térségre, amelyet eddig nehéz volt tanulmányozni” – mondta előzőleg Joe Davila, a NASA Goddart űrrepülési központjának tudományos vezetője.

„A Nap légköre alsó rétegének alaposabb ismerete lehetővé teszi számunkra, hogy jobban megértsük az egész koronát és azt, hogyan befolyásolja a naprendszert” – vélekedett a kutató. A mérnökök körülbelül egy hónapon át tesztelik az IRIS működését, mielőtt aktiválnák, hogy megkezdje a megfigyeléseket.

A berendezést eredetileg csütörtökön tervezték pályára helyezni, de az indítást 24 órával elhalasztották, mert a múlt hét végén meghibásodás történt Kalifornia érintett térségének elektromos hálózatában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.