A Napnál ötszázszor nagyobb égitestet fedeztek fel

Szenzációs: a Napnál jelenleg ötszázszor nagyobb tömegű csillagembriót fedeztek fel csillagászok.

kn
2013. 07. 11. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy embrionális állapotban lévő úgynevezett protocsillagot fedeztek fel kutatók a Földtől 11 ezer fényévnyi távolságra: a csillagembrió jelenlegi állapotában ötszázszor nagyobb tömegű a Napnál, de a születési folyamat végére „csak” százszor lesz nagyobb annál.

Egy nemzetközi csillagászcsoportnak sikerült megpillantania a születőben lévő „gigacsillagot”. Ez a Napénál több mint ötszázszoros tömegével a legnagyobb csillagembrió, amelyet valaha megfigyeltek a Tejútrendszerben – olvasható az Európai Déli Obszervatórium (ESO) közlése a www.welt.de internetes oldalon.

A protocsillag a születőben lévő csillag kialakulási fázisa. A csillagok óriási por- és gázfelhőkben születnek meg, ahol gravitációs összehúzódások hatására a felhő belsejében megnő a nyomás és a hőmérséklet. Ha a nyomás és a hőmérséklet elegendően megemelkedik, beindul a magfúzió és kialakul az „első mag”. Egy Nap tömegű csillag mintegy 100 000 év alatt alakul ki.

Az egyelőre névtelen csillagembrió a Földtől tizenegyezer fényév távolságra, a Spitzer nevű gáz- és porfelhőben fejlődik. A kutatók feltételezése szerint a felhőkomplexum összeomlásával egy rendkívül fényes, a Nap tömegének százszorosával bíró csillag születik majd. Az ilyen csillagok igen ritkák: a tudósok szerint tízezerből egy csillag ér el ekkora tömeget a Tejútrendszerben.

Az ilyen csillagok nem csak nagyon ritkák, de születésük extrém sebességgel játszódik le, „gyermekkoruk” rövid. Ezért különleges eredmény egy ennyire nagy tömegű objektum észlelése fejlődése korai stádiumában – hangsúlyozta Gary Fuller, a Manchesteri Egyetem kutatója.

A tudósok kutatásuk során a chilei Atacama-sivatagban márciusban felavatott Alma Obszervatórium adatait használták. Az Alma (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array) ötezer méterrel a tengerszint felett található és finomprecíziós antennákból áll, amelyek együttesen elérik egy gigantikus méretű teleszkóp felbontását. Az optikai vagy infravörös teleszkópokkal ellentétben az Alma a látható fényénél sokkal hosszabb hullámhosszt is képes felfogni és ezáltal teljesen újszerű képet alkot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.