Kepler-bolygók csillaghalmazokban

A bolygókeletkezési elméleteket tesztelhetjük a Kepler-űrtávcsővel elsőként felfedezett nyílthalmazbeli fedési exobolygókkal.

Szabó Róbert
2013. 07. 03. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csillagok túlnyomó többsége nem magányosan, hanem csillaghalmazokban keletkezik, mégis a máig felfedezett mintegy 900 exobolygó közül mindössze négyet sikerült nyílthalmazban felfedezni. Egy, a Jupiternél is nagyobb planétára a Hyadokban, két Jupiter-szerű bolygóra a Praesepében (M44, Jászol), egy legalább tízszeres Jupiter-tömegű gázóriásra pedig az NGC 2423-ban bukkantak. Mindegyiket radiális sebesség módszerrel, a bolygók gravitációs hatása révén azonosították. A kisebb halmazok gravitációs szempontból lazán kötöttek, ezért ezeknek a csoportosulásoknak a tagjai előbb-utóbb szétszélednek. Az elméletek szerint a bolygókeletkezés addigra azonban feltehetőleg lezajlik a csillagok körül. A nagyobb halmazokban tapasztalható nagy csillagsűrűség és gyakori gravitációs kölcsönhatás miatt azonban kérdéses a bolygókeletkezés hatékonysága.


Az elméleti megfontolások teszteléséhez kapóra jött a Soren Meibom (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) vezette amerikai kutatócsoport legújabb felfedezése, akik a Kepler-űrtávcső adatait átvizsgálva két, fedéseket mutató exobolygót találtak az NGC 6811 nevű nyílthalmazban. A Kepler-66b, és -67b nevű planéták 17,8 és 15,7 nap alatt kerülik meg központi csillagaikat, melyek tömege 4 százalékkal nagyobb, illetve 13 százalékkal kisebb Napunkénál. A felfedezés nem csak azért fontos, mert ez a két égitest az első, nyílthalmazban azonosított fedési exobolygó, és ezáltal méretük pontosan meghatározható, hanem azért is, mert a legkisebbek, amelyeket csillaghalmazban találtak. Sugaruk ugyanis kisebb 3 Föld-sugárnál, így a két égitest a mini-Neptunusz kategóriába tartozik. Ez a típus alkotja a Kepler által felfedezett exobolygók legnagyobb hányadát.

A csillaghalmazok korát és távolságát viszonylag pontosan meg tudjuk határozni, ennek folyománya, hogy a két bolygót tekintve is egyedülállóan pontos adatokkal rendelkezünk. Az 1 milliárd éves NGC 6811 távolsága 3600 fényév, egyike a Kepler látómezejében található négy csillaghalmaznak. A felfedezés azt mutatja, hogy a Jupiternél kisebb bolygók létrejöhetnek a sűrűbb halmazokban is, sőt túl is élhetik a genetikailag összetartozó csillagcsoport dinamikai fejlődésének korai, viharos korszakát. A kutatóknak statisztikai vizsgálatok révén azt is sikerült megállapítaniuk, hogy a kis méretű bolygók előfordulási gyakorisága azonos a csillaghalmazokban és a mára magányossá vált csillagok között. Ez a megállapítás összhangban van azzal a feltevéssel, hogy a csillagok többsége nem magányosan keletkezik.

A kutatás eredményeit összegző cikk a Nature 2013. június 26-i számában jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.