Lefotózta a Naprendszer csóváját a NASA

Naprendszerünknek is van csóvája, akárcsak az üstökösöknek: az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) most már bizonyítani is tudja a jelenséget.

tt
2013. 07. 12. 9:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók a hét közepén tették közzé a felvételeket, amelyeken jól látszik, hogy a csóva a Naprendszer helioszféra nevű tartományának részét képezi. Eredményeiket, amelyeket a The Astrophysical Journal című folyóiratban részleteztek, a NASA IBEX nevű, a csillagközi térségeket fürkésző műholdja által szolgáltatott adatokra alapozták.

A kutatók régóta feltételezték, hogy a helioszférának van csóvája, ám most először szereztek adatokat annak alakjára vonatkozóan, amely négylevelű lóherére emlékeztet. Az IBEX program fő kutatója és egyben a tanulmány vezető szerzője, David McComas szerint nehézkes megbecsülni a csóva hosszát, de „elpárolgó” vége több száz milliárd mérföld hosszan nyúlhat el.

A helioszféra a Naprendszernek az a tartománya, amelyet a Napból kiáramló nagy sebességű gázáram, a napszél tölt ki, ezért a tulajdonságait elsősorban a kiáramló ionizált és mágnesezett plazma határozza meg. Külső határa a heliopauza, ez választja el a napszelet a csillagközi széltől, a csillagközi gáz atomjaitól, részecskéitől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.