3D-s térkép készült a Tejútrendszer szívéről

Bemutatták az eddig készült legjobb 3D-s térképet: földimogyoró alakja van a Tejútrendszer központjának.

kn
2013. 09. 16. 18:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tejútrendszer mintegy 27 ezer fényévre lévő szívét nehéz megfigyelni, mert a Földről nézve masszív gáz- és porfelhők takarják. Az infravörös teleszkópok azonban képesek „átlátni” ezeken a felhőkön.

A Chilében működő Európai Déli Obszervatórium infravörös felmérőteleszkópja, a VISTA által szolgáltatott adatok révén a földöntúli fizikával foglalkozó Max Planck Intézet (MPE) Christopher Wegg vezette kutatói meghatározták hozzávetőleg 22 millió csillag helyzetét a központban, majd ennek alapján elkészítették a háromdimenziós térképet. A látvány leginkább egy héjába burkolózó földimogyoróra emlékeztette őket.

Csillagászok feltételezik, hogy a Tejútrendszer eredetileg lapos korong volt, amelynek központjában az idők folyamán csillagokból egy dudor képződött. Ez a dudor egyre csak hízott, míg végül földimogyoró alakú lett.

A Tejútrendszer szívében tavaly 84 millió csillagot vettek lajstromba. Szintén a VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) révén gyűjtött adatokból egy 9 gigapixeles (9 milliárd képpontos) felvételt készítettek a Tejútrendszer központjáról, ahol ősi csillagok tömörülnek, miként más spirálgalaxisok esetében is. A kutatók összevetették minden egyes csillag fényességét és színét. Az ily módon összeállított szín-fényességi diagram igen hatékony eszköz, ha a tudósok a csillagok olyan tulajdonságait akarják vizsgálni, mint a hőmérséklet, a tömeg vagy a kor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.