Elromlott az űrkabin navigációja a landolásnál

Az űrállomásról való leválás után eltűnt minden adat, amiket az űrhajósoknak ellenőrizni kellett volna.

tt
2013. 09. 13. 19:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Voltak nehézségek. Az űrállomásról való leválás után valamiért eltűnt minden adat, amelyeket nekünk ellenőrizni kellett volna. Gyakorlatilag az érzékeinkre hagyatkozva repültünk” – mondta el a legénység parancsnoka a Moszkva környéki űrközpontban.

Vinogradov közlése szerint a Szojuz TMA–08M típusú űrhajó leszállóegységében meghibásodott műszer okozta az alapvető problémát a Föld körüli pályáról visszatéréskor. Az űrhajósok nem tudták, hol is tartanak az ereszkedés közben, így a mentőalakulatoktól kapott tájékoztatásra kellett hagyatkozniuk. „Mondták, hogy háromszáz méteren vagyunk, majd még száz méter. Olyan nyolc másodpercig tudtam elszámolni, amikor a leszállóegység nagyon puhán letett bennünket a földre” – részletezte Pavel Vinogradov, aki harmadik alkalommal járt az űrben. Az orosz asztronauta dicsérte a fékezőernyők működését és a mentőalakulatok munkáját is, amelyek 7,5 ezer méteres magasságtól kísérték figyelemmel a leszállóegységet.

Szergej Krikaljov, a csillagvárosi űrhajóskiképző központ parancsnoka hozzátette, hogy a szakemberek tisztázni fogják a Szojuz űrhajó leszállóegységében kialakult „szokatlan jelenségeket”. Alekszandr Miszurkin, a legénység másik orosz tagja csak annyit jegyzett meg: reméli, hogy az orosz űrhajók új nemzedékében kicsivel több helyet alakítanak majd ki a legénységnek. „Amíg ereszkedtünk lefelé, az jutott eszembe, hogy a mi konstruktőreink nagyon tehetséges emberek. Az embert úgy becsomagolni nem is lehetne jobban, mint ebbe a leszállókabinba” – jegyezte meg némi humorral.

A Rosszija 24 állami hírtelevízió szerdai adásában is láthatták a nézők, hogy Miszurkin tudott a legkésőbb kiszállni az orosz Szojuz űrhajó leszállóegységéből. A szakemberek ezt akkor azzal magyarázták, hogy ő ült legbelül a szűk kabinban. Az orosz űrhajós arról is beszélt a tájékoztatón, hogy a leszállást követően több kísérletben vettek részt társaival. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy képesek-e egy ilyen, öt és fél hónapos űrutazás után kézi vezérléssel lehozni az űrhajót és képesek-e azonnal járni rögtön a leszállás után. Azt mondta: „nehéz, de teljesíthető volt a feladat”.

A Nemzetközi Űrállomásról szerdán visszatért egység tagja volt Chris Cassidy, a NASA űrhajósa is. A legénység március 28-án indult az űrbe, elsőként az úgynevezett rövidített pályán, így mindössze hat óra alatt tette meg az utat az ISS-re.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.