Magyar lett az év asztrofotósa

A Greenwich-i Királyi Csillagvizsgáló az Év Csillagászati Fotósa pályázatán Francsics László a robottávcső kategória győztese lett.

MCSE
2013. 09. 20. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Greenwich-i Királyi Csillagvizsgáló ötödik éve hirdette meg az Astronomy Photographer of the Year, azaz az év csillagászati fotósa pályázatot a világ asztrofotósai számára. Az idén külön öröm, hogy a lenyűgöző felvételek mellett több hazai siker is született. Francsics László az év asztrofotósa lett a robottávcső kategóriában, Éder Iván felvétele pedig „magasra értékelt” címet, azaz megosztott harmadik helyezést ért el a mélyűr-felvételek között.

Kinyílik az univerzum azok előtt, akik az év eme, talán legrangosabb asztrofotós megmérettetésének nyertes alkotásait szemlélik. Millió fényévekre pislákoló galaxisóriások, hömpölygő csillagködök, vagy éppen a Földünk égboltja felett terpeszkedő Tejút láttán ámuldozhatunk. Szinte azt gondolnánk, hogy ez a Föld felszínéről nézve nem mindennapi kozmikus világ csak a távoli vidékek óriástávcsöveivel érhető el szakavatott tudósok számára, de ez valójában nem így van.

A pályázat nem kutatócsoportoknak szól, hanem azokat a mindennapi embereket szólítja meg, akik vagy hivatásuknak, vagy különleges hobbijuknak hódolva vágnak neki a csillagos égbolt fotográfiai értékű megörökítésének. Az eredmény pedig lehengerlő. Az elszánt amatőrcsillagászok saját felszerelésükkel, óriási kitartásukkal és kimagasló technikai ismereteikkel képesek lettek a kozmosz jelenségeit olyan mértékben testközelbe hozni, ahogyan arról 25 évvel ezelőtt még senki sem álmodhatott.

Első pillantásra a csillagfotózás technikai sportnak tűnik, hiszen éppen a tudományos műszerek gyors ütemű fejlődése tette lehetővé a drága asztrofotós távcsövek „otthoni” felhasználását. Így nem csoda, hogy a tehetősebb nyugati országok szülöttei uralják ezt a területet is. Éppen ezért örvendetes a magyar siker, ami azt bizonyítja, hogy kellő céltudatossággal és szellemei erőfeszítéssel ez az anyagi nehézség legyőzhető.

Francsics László az Orion-köd páratlanul finom részleteit ábrázoló felvétele, vagy Éder Iván példátlan mélységbe tekintő, speciális Fluxus-ködöket bemutató alkotásának sikere nem példa nélküli: az előző, 2012-es verseny Best Newcomer kategóriáját Fényes Lóránd nyerte. A kimagasló eredmények tükrében bizton remélhetjük, hogy a hazai asztrofotós tevékenység egyre inkább megállja a helyét a nemzetközi porondon.

Gratulálunk az újabb magyar sikerekhez!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.