Olcsóbb és gyorsabb az új rakéta

Japán űrteleszkópot bocsátott fel szombaton egy új, Epsilon típusú rakétával – jelentette be az ország űrkutatási ügynöksége, a JAXA.

WA
2013. 09. 14. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 24,4 méter magas, szilárd hajtóanyagú Epsilon, amely fele akkora, mint a japánok által eddig használt H-2A hordozórakéta, közép-európai idő szerint reggel hét órakor emelkedett a magasba a Kjúsú szigetén lévő Ucsinoura űrközpontból.

Az alacsony költségű új rakéta indítását a JAXA augusztus 27-én megszakította, miután a vezérlő számítógép 19 másodperccel a start előtt rendellenességet észlelt.

A mostani sikeres indítás életben tartja Japánnak azt a reményét, hogy a sok milliárd dolláros műhold-felbocsátási ipar jelentős szereplőjévé válhat.

A szilárd hajtóanyagú Epsilon az első újonnan tervezett japán hordozórakéta a H-2A rakéták 2001-es bevezetése óta. A régebbi típus továbbra is alaptípus marad, űrkutatási vezetők azonban azt remélik, hogy az Epsilon fejlesztésével szerzett tapasztalatok alapján jelentős módosításokat hajthatnak végre a H-2A programban is.

A JAXA közlése szerint az Epsilont mintegy 3,8 milliárd jenes (több mint 8,6 milliárd forint) költséggel lehet megépíteni – harmadannyiból, mint egy H-2A-t. Összeállítása és felkészítése az indításra pedig egyetlen hetet vesz igénybe, hatszor kevesebb időt, mint a régebbi hordozórakéta esetében. A gyorsabb összeszerelést az Epsilon önellenőrzésre képes számítógépes rendszere teszi lehetővé. Ráadásul a rakéta startját hagyományos asztali számítógépekkel lehet irányítani, így a felbocsátásokat akár más helyszínekről is végre lehet majd hajtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.