Karácsony 45 évvel ezelőtt: emberek a Hold körül

1968 karácsonyán először repülték körül a Holdat emberek az Apollo 8 űrhajó fedélzetén.

Tóth Imre
2013. 12. 24. 10:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1960-as években a két nagyhatalom az űrversenyben az ember holdraszállásának elsőségéért is küzdött egymással. A kérdés az volt, hogy vajon amerikai vagy szovjet űrhajós teszi-e meg az első lépéseket a Hold felszínén.

Az 1968-ra már gőzerővel folyó amerikai Apollo holdprogram lépéskényszerbe került, mert olyan hírek érkeztek, hogy küszöbön áll az első szovjet emberes holdexpedíció. Az USA nem akarta elveszteni a holdversenyt, ezért  az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) átalakította az addigi repülési tervet, és 1968 karácsonyára az Apollo 8 küldetéseként emberek Hold körüli repülését tűzte ki célul.

Florida, Kennedy Űrközpont, 39–A indítóállás, 1968. december 21., 12.51:00 (UTC): az Apollo-program fontos állomásához érkezett. Három űrhajóssal a fedélzetén elindult a Hold felé az Apollo 8 űrhajó. Frank Frederick Borman (1928) parancsnok, James Arthur Lovell (1928), a parancsnoki modul pilótája és William Alison Anders (1933) másodpilóta, mint annak idején Kolumbusz és társai, elindultak az ismeretlen és veszélyes útra.

A Föld körüliről a Hold felé vezető pályára való áttérési manőverek, a Hold körüli pályára állás, majd a Hold vonzáskörzetének elhagyása, a navigálás, a parancsnoki modul irányítása, a hajtóművek kipróbálása, működtetése volt a küldetés fő feladata. Az Apollo 8 1968. december 24-én, magyar idő szerint a délelőtti órákban állt Hold körüli pályára. A pályamódosítások utáni végső pályán holdközelben 110,6 kilométer magasságban volt az űrhajó a felszíntől, holdtávolban 112,4 kilométerre, és egy keringést mintegy két óra alatt tett meg.

Szentestét három ember a Hold körül töltötte, s miközben a bibliai Teremtés könyvéből  olvastak fel részleteket, a Hold horizontján felkelt a Föld. Mindezt a televíziós közvetítések segítségével több milliárd ember hallhatta és láthatta. Ez a közvetítés egyébként a művészeti és tudományos televíziózás legmagasabb szakmai kitüntetését, az Emmy-díjat kapta, amit a televíziós produkciók Oscar-díjának is szoktak nevezni. Az Apollo 8 legnagyobb hatású és legismertebb felvételei a Földről készültek, a Hold távolságából visszatekintve bolygónkra.

Az Apollo 8 sikeresen teljesítette kitűzött feladatait, s több mint hatnapos utazás után 1968. december 27-én 15.51-kor sikeresen leszállt a Csendes-óceánra, a Hawaii-szigetektől délre. A személyzetet és az űrkabint a Yorktown repülőgép-anyahajó vette a fedélzetére. Alig telt el hét hónap, és 1969. július 21-én az Apollo 11 két űrhajósa, Neil A. Armstrong és Edwin E. Aldrin már a Hold felszínén sétált, beteljesítve ezzel a John F. Kennedy elnök által 1961-ben meghirdetett amerikai holdprogram fő célkitűzését, azaz először juttatni embert a Hold felszínére.

Kevés emberről neveztek el még életében krátert a Holdon, de az égi kísérőnket először megkerülő Apollo 8 űrhajósainak, illetve az ember első holdraszállását megvalósító Apollo 11 expedíció asztronautáinak nevét holdkráterek őrzik. A Borman-, Lovell- és Anders-kráterek a Hold túlsó oldalán vannak, az Apollo-medencétől (Apollo Basin) délkeletre.

Az elismerések hosszú sorából kiemelkedik az is, hogy a Time magazin az Apollo 8 űrhajósait az 1968-as év embereinek választotta.

Az Apollo-programról további hasznos és részletes ismereteket kaphatunk Dancsó Béla: Holdséta – A holdraszállás története című könyvéből (Novella Kiadó, 2004). Általában az űrkutatás történetéről Almár Iván, Both Előd és Horváth András: Űrtan (SH atlasz, Springer Hungarica, 1996), illetve Horváth András, Szabó Attila: Űrkorszak (Erken, Budapest, 2008) könyve adhat további tájékozódást, beleértve a holdexpedíciók történetét is. Antonin Rükl A Hold atlasza (Geobook Hungary Kiadó, 2012) újonnan kiadott, immáron magyar nyelvű változata pedig a holdi területek azonosítását, távcsöves felkeresését segíti. Ezek és más csillagászati, űrkutatási témájú könyvek egyébként hasznos karácsonyi ajándékok is lehetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.