A Kulin kisbolygó

A hét csillagászati képével, a Magyar Csillagászati Egyesület alapítójára emlékeznek.

Kiss László
2014. 04. 22. 19:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E heti felvételünk a (3019) Kulin kisbolygó elmozdulását mutatja a csillagok között 1998. január 5-én. A két perc expozíciós idejű képeket Kiss László és Sárneczky Krisztián készítette az MTA KTM CSKI piszkéstetői 60 cm-es Schmidt teleszkópjával. A napközelsége környékén járó, 14,6 magnitúdós égitest a Gemini csillagai között látható. Az ábrázolt terület mérete 9×6 ívperc, a két szélső felvétel között 10 perc telt el.

 

Ez volt az egyik leghalványabb svábhegyi felfedezés, amikor Kulin György 1940. január 7-én megtalálta, csak 15,6 magnitúdós volt. Az 1940 AC jelű égitestet március 30-áig újabb hét felvételen sikerült rögzíteni, utolsó alkalommal már alig 16,5 magnitúdósnak mutatkozott. Halványsága miatt legközelebb csak egy 1969-es Naucsnijban (Krím félsziget, Ukrajna) felvett lemezen hagyott nyomot, s bár ezután 1977-ig majd’ minden évben rákerült egy-egy ottani lemezre, mindig csak egyre-egyre. A Koronis kisbolygócsaládba tartozó, maximum V=15,0 magnitúdóig fényesedő égitestet így csak 1984-ben tudták megsorszámozni. (Az észleléskor mért 14,6 magnitúdó szűrő nélküli fényességérték.)

A kisbolygók azonosításának nehézségeit mutatja, hogy még 2001-ben is kapott egy ideiglenes jelölést. Bár a felfedezőről nem szokás saját kisbolygóját elnevezni, Kulin György iránti tiszteletből a Minor Planet Center illetékes bizottsága jóváhagyta Mizser Attila javaslatát, így 1990 óta ez a 20-25 km átmérőjű égitest Kulin György nevét viseli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.