A BOSS (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey) felmérés a harmadik SDSS (Sloan Digital Sky Survey) égboltfelmérés legnagyobb komponense, célja, hogy kvazárok segítségével nagy vöröseltolódásoknál – azaz nagy távolságokban – felmérje az intergalaktikus gáz sűrűségváltozásait, ezen keresztül pedig a fiatal univerzum szerkezetét. A világegyetem tágulásának történetét feltérképezve a BOSS a sötét energia természetére is rávilágíthat, a nagy léptékű szerkezet új felmérése pedig az eddigi legpontosabb adatot szolgáltatja az univerzum tágulásáról abból az időszakból, mikor a galaxisok kialakultak.
A kvazárokkal kapcsolatos legújabb eredmény két módszer ötvözésén alapul. Az egyiket tavaly év végén közölte a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium posztdoktori ösztöndíjas fizikusa, Andreu Font-Ribera és csoportja, a másik módszer pedig egy korábban már tesztelt megközelítést használt, de jóval nagyobb adathalmazon, ezt most publikálta a Lausanne-i Szövetségi Technológiai Intézet kutatója, Timothée Delubac és munkatársai. A két eljárás kombinálásával megállapították, hogy z = 2,34 vöröseltolódásnál az univerzum tágulási üteme egymillió fényévenként 68 km/s, az érték hibája pedig mindössze 2,2 százalék. Font-Ribera magyarázata szerint ez azt jelenti, hogy amikor az univerzum kora a mainak még a negyedét sem érte el, két egymillió fényév távolságban lévő galaxis 68 km/s sebességgel távolodott egymástól, az érték hibája pedig csak ±1,5 km/s. Az eredményt Font-Ribera az American Physical Society Savannahban megrendezett ülésén ismertette.
A BOSS mind a galaxisokat, mind a távoli kvazárokat felhasználja az úgynevezett barionikus akusztikus oszcillációk (bao) mérésére, amelyek tulajdonképpen a korai univerzumban uralkodó feltételeknek az anyag eloszlásában megőrzött lenyomatai. Bár a sötét anyagéban is jelen van, a hatása teljesen nyilvánvaló a normál anyag – galaxisok, kvazárok, intersztelláris hidrogén – eloszlásában. A BOSS vezető kutatója, a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium fizikusa, David Schlegel elmondása szerint három évvel ezelőtt 14 ezer kvazár adatai alapján elkészítették az univerzum legnagyobb 3D-s térképét. Két évvel ezelőtt, immár 48 ezer kvazár segítségével, már a barionikus akusztikus oszcillációkat is ki tudták mutatni az eloszlásokban, most pedig 150 ezer kvazár adatainak ismeretében már nagyon nagy pontossággal mérni is tudják a barionikus akusztikus oszcillációkat.