Titkokat árul el a haldokló napról az elűzött csillag

Brit kutatók bukkantak az elűzött csillagra, amelyről rendkívül érdekes dolgok derültek ki.

kn
2014. 05. 15. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magnetárok a neutroncsillagok közé tartoznak, melyek kiégett napok maradványai, és azért kapták nevüket, mert az univerzum legerősebb mágnesei: milliószor nagyobb erejűek, mint a Földön a legnagyobbak. A magnetárok keletkezésének rejtélyét 35 éve igyekeznek megfejteni a csillagászok – hangoztatta a garchingi Európai Déli Obszervatórium (ESO), amelynek eszközeit az elemzéshez felhasználták.

A brit Open University Simon Clark vezette kutatócsoportja a CXOU J1647-45 katalógusszámú magnetárt vizsgálta meg, kutatásukat az Astronomy and Astrophysics című szaklap ismertette. Az égitest egy, a Napnál negyvenszer nagyobb tömegű csillagóriás maradványa. (Az ilyen hatalmas csillagok életciklusuk végén általában fekete lyukká omlanak össze, nem mágneses neutroncsillaggá válnak – írta Clark közleményében.) A haldokló napnak lehetett egy kísérőcsillaga, mellyel anyagot cserélt, és ezért nem lett belőle fekete lyuk.

Clark kutatócsoportja most a vizsgált égitestben ilyen kísérőcsillagot fedezett fel. Ezt feltehetően annak a szupernóva-kitörésnek az ereje hajította messzire, melyből a magnetár kialakult. Ma ez az egykori kísérő nagy sebességgel távolodik magnetárszomszédjától.

Valószínű, hogy a későbbi magnetár először anyagot szívott magába a kísérőjéből, majd egyre gyorsabban kezdett forogni, míg külső burka le nem vált. A gyorsabb forgás a magnetár keletkezésének egyik központi feltétele – hangsúlyozták a tudósok.

A leszakadó burokkal a haldokló csillag elég anyagot veszített, hogy elkerülje végzetét, a fekete lyukká válást. A levált burok nyomait fedezték fel a csillagászok az egykori kísérőn.

Ezzel a forgatókönyvvel lehetséges, hogy a kutatók megtalálták a különös magnetárok születésének alapreceptjét. Ezekből az égitestekből csak körülbelül két tucatnyi létezik a Tejútrendszerben. Feltehető, hogy a magnetárok kettős csillagrendszerből jönnek létre, és a két csillag közül az egyik a végső szupernóva-kitörésnél a távolba lökődik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.