Üstököst eddig így még soha nem láttunk!

Megérkeztek a Rosetta űrszonda eddigi legközelebbi képei.

Tóth Imre
2014. 08. 08. 3:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról beszámoltunk, az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta űrszondája augusztus 6-án megérkezett a célüstököséhez, a 67P/Csurjumov–Geraszimenko üstököshöz (67P röviden). A szonda még szerda délután el is küldte a Földre első „képeslapjait”, azokat a képfelvételeit, amelyeket az üstökösmagtól mindössze 100 kilométer távolságból készített.

Még néhány nappal ezelőtt, augusztus 2-án, az üstököshöz közeledőben lehetőség volt az üstökösmagból kiáramló gáz- és porkilövelléseket (jeteket) lefotózni a szonda OSIRIS képfelvevő rendszerének nagy látószögű (WAC) kamerájával. Ekkor a szonda 550 kilométerről készítette felvételeit, de az itt bemutatott képen látszik, hogy főleg az üstökösmag két összetevőjét összekötő nyaki részen, esetleg annak közelében lehetnek a jetek forrásai.

Talán nem is lennénk nagyon meglepve, ha a Rosetta közelebbi felvételein a későbbiekben azonosítani is lehetne a jetek forrásait az üstökösmag felszínén, például a mag nyaki vagy körgallér részén, amely a környezetéhez képest feltűnően világosabb az OSIRIS korábbi képein. Ezek a területek jól azonosíthatók a következő fotón is.

Az üstökösrandevú idején készített és közzétett képek közül a legközelebbit mutatja a következő ábra. Az OSIRIS/NAC felvétel mintegy 120 kilométerről készült, és egy képelem a mag felszínén 2,2 méteres, vagyis a legkisebb még éppen látható részlet ekkora.

A Rosetta OSIRIS/NAC által augusztus 3-án 285 kilométer távolságból készített felvételen jól látszik, hogy mennyire változatos az üstökösmag felszíne. Nagyon feltűnőek a szinte egész lapos és sima medencék és táblahegyek, fennsíkok, meredek falak, sáncok, lejtők, rézsűk, suvadások, valamint a néhány méteres tömbök, sziklák (inkább poros-jeges kiemelkedések), kisebb tanúhegyek is. A felszínen vannak valódi becsapódási kráterek is, de a legtöbb mélyedés, amely kráterekre emlékeztet, valószínűleg egy aktív terület, gáz és por kiáramlásának forrása, illetve ezek után maradt, beomlott üreg.

Bár a közelebbről eddig látott üstökösmagok, mint például a 19P/Borrelly, 81P/Wild 2, 9P/Tempel 1 és 103P/Hartley 2 magja egyes felszíni részleteit felismerhetjük a 67P magján is, a Rosetta üstökösének magja mindezekhez képest a legérdekesebb, legkülönlegesebb és talán a legizgalmasabb is – legalábbis a Philae leszállóegységnek biztosan az lesz.

 

Források:

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.