A Tejútrendszer 219 millió csillaga egyetlen katalógusban

A kutatók a galaxiskorong egy részének minden eddiginél részletesebb térképét állították össze.

Kovács József
2014. 09. 28. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nem kevesebb mint 219 millió, a galaxis fősíkjától északra elhelyezkedő csillagot tartalmazó új katalógust Geert Barentsen (University of Hertfordshire) vezetésével állították össze egy tízéves felmérési program eredményeként, amelyet a La Palmán (Kanári-szigetek) működő Isaac Newton Teleszkóppal (INT) végeztek. Szabad szemmel a galaxis sokmilliárdnyi, lapos korongba rendeződött csillagából mindössze a legközelebbi néhány ezret látjuk, a többi az égbolton keresztül húzódó ködös sávvá olvad össze. Az INT 2,5 méteres főtükre azonban már egyedi objektumokra tudja bontani a csillagok, a gáz és a por túlnyomó részét tartalmazó sávot. A katalógus tartalmaz minden 20 magnitúdónál fényesebb csillagot, azaz a szabad szemmel megfigyelhetőknél még egymilliószor halványabb objektumokat is listáz. Segítségével a kutatók a galaxiskorong egy részének minden eddiginél részletesebb térképét állíthatták össze, amelyen kitűnően látható, hogy helyről helyre miként változik a csillagsűrűség, új és látványos betekintést nyerve így a rendszer felépítésébe.

 

Az IPHAS DR2 (Photometric H-alpha Survey of the Northern Galactic Plane, Data Release 2) kiváló példája a modern csillagászat ún. „big data” ágának: a katalógus 219 millió objektumot tartalmaz, mindegyiket 99 tulajdonságával jellemezve. Ilyen mennyiségű adatból statisztikai és adatbányászati módszerekkel olyan összefüggések, törvényszerűségek is feltárhatók, amelyek a jóval kisebb mintákban esetleg még rejtve maradtak. A katalógust megalapozó fotometriai méréseket két széles sávú, a látható tartomány vörös végébe eső és egy keskeny sávú, a hidrogén Hα vonalára centrált szűrővel végezték. Utóbbi lehetővé tette a galaktikus fősíkban nagy számban megtalálható emissziós ködök detektálását is.

Az eredményeket részletező szakcikk a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society c. folyóiratban jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.