Nem jelzett az elmúlt nyolc napban az alvó robot

Valószínűleg még túlságosan hideg van ahhoz, hogy a Philae felébredjen hibernált állapotából.

MD
2015. 03. 20. 21:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ESA földi irányítóközpontjának szakemberei szerint valószínűleg még túlságosan hideg van ahhoz, hogy a leszállóegység felébredjen hibernált állapotából. Valószínűleg még túl kevés az energiaforrása ahhoz, hogy jelet küldhessen a földi irányítóközpontnak.

A Philae novemberben landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei kimerültek. A Nap energiájára van szükség ahhoz, hogy felébredjen és elkezdjen kommunikálni az európai irányítóközponttal. Március első felében került az üstökös a Naphoz olyan közelségbe, hogy a Philae ismét működőképes lehessen, ezért március 12-én a Rosetta kommunikációs berendezéseit bekapcsolták a jel fogására.

„Ez egy túlságosan korai próbálkozás volt. Meg fogjuk ismételni a folyamatot mindaddig, amíg nem kapunk választ a Philae-től. Türelmesnek kell lennünk” – idézte Stephan Ulamecet, a leszállóegység projektmenedzserét az Európai Űrügynökség honlapja.

Pénteken közép-európai idő szerint hajnali 5 órakor kikapcsolták a Rosetta kommunikációs egységét, az irányítóközpont szakemberei most azt számolják ki, mikor lesz a következő legmegfelelőbb alkalom a kapcsolat létrehozására. Azzal számolnak, hogy valamikor április első felében lesz lehetséges kapcsolatot teremteni a Philae-vel.

Amikor november 12-én a Philae landolt az üstökösön, a következő 54 órában folyamatosan dolgozott, mind a 10 fedélzetén lévő berendezését használta, jelentős mennyiségű adatot küldött a Földre. Mivel napelemei kimerültek, hibernálódott eléggé árnyékos leszállóhelyén. Most arra van szüksége, hogy belseje mínusz 45 Celsius-foknál magasabbra felmelegedjen, legalább 5,5 watt energiát generáljon napeleme segítségével, hogy felébredjen. Amíg nem képes 19 watt energiát generálni, nem képes jelet küldeni a Földre az űrszondán keresztül.

A Philae ébredésének nagyobb a valószínűsége áprilisban, mivel a földi irányítóközpontból hatszor küldtek neki új parancsot azzal a céllal, hogy a leszállóegység a lehető leghatékonyabban ossza meg a napenergiát a fűtés és a kommunikáció között. A legutolsó parancsot március 17-én küldték az energiahasználat optimalizálására – olvasható az ESA honlapján.

Bizonyosak vagyunk abban, hogy az űrszonda kommunikációs egysége működött, azt azonban még nem tudjuk, hogy a Philae megkapta-e az új parancsokat – mondta Koen Guerts, az irányítóközpont szakembere. Lehetségesnek tartják, hogy a robot már felébredt, csak nincs elegendő energiája a válasz elküldésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.