A rendőrség őrizetbe vett harminchárom tüntetőt, akik megpróbálták elzárni a telephelyhez vezető utakat és akadályozni az építkezést a hegycsúcson. Az őslakos hawaiiak nem a teleszkóp, hanem a helyszín ellen tüntetnek. A hegyet szent helynek tartják, mert teremtéstörténetük Hawaii legmagasabb pontján, Mauna Kea hegycsúcsán kezdődött. Úgy tartják, hogy Hawaii istene a vulkán tetején lakik, ráadásul ott van legszentebb és legmélyebben tisztelt őseik temetkezési helye. Hawaii szigeteinek hegycsúcsai egyébként hitük szerint istenségek lakhelyei.
A Mauna Kea a csillagászok körében is kedvelt, mert csúcsa jóval a felhők felett, 4205 méteren fekszik, az év háromszáz napján tiszta kilátást kínál, ráadásul csendes-óceáni elhelyezkedése miatt viszonylag alacsony a légszennyezettsége.
A várhatóan 2024-re működőképes, 1,4 milliárd dolláros teleszkóp tükrének átmérője eléri majd a 30 métert, amely olyan nagy, hogy képes befogni a Föld felé 13 milliárd évnyi utat megtevő fényeket. Ezek alapján a teleszkópba pillantó csillagászok „képeket” láthatnak az ősrobbanás után néhány száz millió évvel kialakuló első csillagokról és a galaxisokról. „Nagyjából képet kaphatunk az univerzum történetéről” – mondta a teleszkópot építő TMT (Thirty Meter Telescope Observatory Corporation) cég szóvivője.
A cég vezetői közölték, hogy sajnálják a letartóztatásokat, de „a telephelyhez való veszélytelen hozzáférést biztosítani kell”.