Hideg és sötét a Nemzetközi Űrállomás lakómodulja

A BEAM-nek nevezett légfalú lakrészt bő egy hete sikerült felfújni – második próbálkozásra.

MTI
2016. 06. 06. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jeffrey Williams amerikai asztronauta a „légpárnás lakosztályt” nem találta túl lakályosnak: hidegnek és sötétnek mondta.

A Bigelow Expendable Activity Module-nak (BEAM) nevezett légfalú lakrészt bő egy hete sikerült felfújni – második próbálkozásra. A henger alakú helyiség négy méter hosszú, átmérője három méter.

A lakómodulba az űrhajósok egy hétig nem léphettek be, míg a zsilipkaput kellően nem szigetelték. A kísérleti szobát a hétfői felderítő belebegés után sem lakják be azonnal, előbb ellenőrző műszereket helyeznek el benne, hogy kiderítsék, az egység megfelelően védi-e lakóit a kozmikus sugárzástól, a szélsőséges hőmérsékleti viszonyoktól, a mikrometeoritoktól, illetve az ugyancsak veszélyesen röpködő űrszeméttől.

A BEAM az űrhajósoknak szánt első felfújható szoba, amelynek mintájára várhatóan jóval nagyobbakat is csatlakoztathatnak majd a Nemzetközi Űrállomáshoz. Az új szárnyakban szállást kaphatnak majd űrturisták is. A BEAM gyártója, Robert Bigelow egyébként hivatásos „szállásmester”, mivel szállodaipari vállalkozó, és emellett vezeti a lakómodult gyártó Las Vegas-i űrhajózási céget.

Bigelow reményei szerint a könnyen szállítható, légfalú szobák később a Holdra vagy a Marsra utazó űrhajósok elszállásolására is alkalmasak lesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.