Novemberben startol a következő kínai holdmisszió

Ez lesz az ország első automatizált holdmintagyűjtése.

MTI
2017. 01. 25. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai űrtudományi és -technológiai vállalat szerint ez a misszió lesz Kína első automatizált holdmintagyűjtése, az első Holdról való felszállása, az első Hold körüli pályán – a Földtől nagyjából 380 ezer kilométerre – végrehajtott, távirányítású dokkolása és az első, majdnem kozmikus sebességgel történő holdszonda-visszatérése.

„A 8,2 tonnás holdszonda négy részből áll: egy Hold körüli pályán keringő űreszközből, egy visszatérő, egy felszálló- és egy landolóegységből” – mondta Je Pej-csien, a program egyik tanácsadója.

A landolóegység a felszálló űreszközbe helyezi a Hold felszínéről vett mintákat. A felszállóegység ezután elhagyja az égitestet, hogy összekapcsolódjon a Hold körül keringő űreszközzel és a visszatérő egységgel, amelynek átadja a mintákat.

Utóbbi kettő ezután visszaindul a Földre, amelytől néhány ezer kilométeres távolságban elválnak egymástól, és a visszatérő egység belép a bolygó légkörébe.

A Csang’o–5-ös szonda felbocsátása a három részből álló kínai holdprogram – keringés, leszállás és visszatérés – utolsó lépése.

Az ország tavaly jelentette be, hogy eddig egyedülálló módon a Hold túlsó, „sötét”, vagyis a Földről nem látható oldalán tervez leszállást 2018-ban, és a történelem első ilyen kísérletét a Csang’o–4 űrszondával kívánja végrehajtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.