A Hawaii Egyetem csütörtökön kezdődött kísérlete az amerikai űrkutatási hivatalt (NASA) hivatott segíteni annak megértésében, hogy miként hathatnak az emberi viselkedésre és teljesítőképességre a hosszú űrexpedíciók. Kim Binsted kutatásvezető elmondta: büszkék arra, hogy részt vehetnek a Mars-utazás előtt tornyosuló akadályok legyőzésében.
A kísérlet hatfős legénysége – négy férfi és két nő – geológiai terepmunkát és napi rutin feladatokat fog végezni a 365 négyzetméteres kupolában, amely egy elhagyatott kőfejtőben található, a tengerszint feletti 2500 méteres magasságban.
A kietlen helyszínen csupán csekély vegetáció található, és a tudósoknak semmiféle kapcsolatuk nem lesz a külvilággal. A kísérletet irányító csapattal rádión kommunikálhatnak, az üzeneteket – hasonlóan a Föld és a Mars közötti távolságból fakadó körülményekkel – 20 perc késéssel tudják célba juttatni.
„A napi feladatok között szerepel ételkészítés, kizárólag hosszan elálló alapanyagokból, testedzés, kutatás és terepmunka” – közölte az egyetem. A Hi-SEAS elnevezésű, NASA által finanszírozott programon belül a mostani az ötödik kísérlet, amelyben a marsi körülményeket szimulálják a Big Island-i bázison.