2024-ben ünnepeltük a kínai–magyar diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját. A kétoldalú kapcsolatok fejlődése a történelem új korszakába lépett. Kína és Magyarország igaz barát, amelyek közös elképzelésekkel vállvetve fejlődnek, ugyanakkor kiváló partnerségi kapcsolatuk alaptónusa még élénkebb. A kínai–magyar kapcsolatok az új típusú nemzetközi kapcsolatok jó példájává váltak.
Stratégiai iránymutatás magas szinten
Tavaly májusban Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök urak meghívására Hszi Csin-ping elnök úr Magyarországon történelmi jelentőségi állami látogatást tett, amelynek során a két ország vezetői bejelentették, hogy a kínai–magyar kapcsolatokat egy új szintre, az „új korszak tartós, átfogó és stratégiai partnerségi szintjére” emelik, a kétoldalú kapcsolatokat az úgynevezett arany vízi útra kalauzolják. Júliusban Orbán Viktor miniszterelnök úr látogatott el Kínába, ahol találkozott Hszi Csin-ping elnök úrral, és tovább erősítették a kétoldalú kölcsönös stratégiai bizalmat. Novemberben Kövér László házelnök úr kínai látogatása alkalmával Csao Le-csivel, a kínai népi gyűlés állandó bizottsága elnökével és Vang Hu-ninggal, a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület elnökével folytatott megbeszélésein tovább mélyítette a két ország törvényhozó testületeinek cserekapcsolatait. Vang Ji külügyminiszter úr Szijjártó Péter külügyminiszter úrral egy éven belül ötször is találkozott, kétszer pedig telefonon beszélt, szorosabb kommunikációt és koordinációt megvalósítva a két ország között. A két ország stratégiai szinten és hosszú távra legmagasabb szinten tervezi a kétoldalú kapcsolatok kialakítását, határozottan támogatja egymás alapvető nemzeti érdekeit, és szilárd politikai alapot teremt a kínai–magyar kapcsolatok magas szintű fejlesztéséhez.
























Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!