Úgy tudtuk, gazdaságról, adórendszerről és pénzügyekről lesz szó a gazdaságért felelős miniszter, majd a kormányfő előadásában. De ez a kötcsei találkozó valójában nem valamely megvitatható gazdaságpolitikáról, hanem a követendő gazdaságfilozófiáról szólt, különösen, ami Orbán Viktor előadását illeti. Nem véletlenül hangzott el a különbségtétel a közgazdász és a gazdaságpolitikus közt: feladatuk érintkezik, de eltérő, más a szemszög, amelyből az ország gazdasági arculatára és lehetőségeire tekintenek, és a felelősségi körük sem ugyanaz. A kormányfő nemcsak azt tette egyértelművé, hogy a gazdaságpolitika fő irányán nem kíván változtatni, hanem azt is, hogy ennek komoly és fontos okai vannak. A cél, amit nem ártott volna már a rendszerváltozás után azonnal kitűzni, ma nem kevesebb, mint hogy „föl kell építeni a huszonegyedik századi magyar nemzetet”. És hiába a vádaskodások, szó sincs semmiféle restaurációról, nem is lenne célszerű. A két világháború közti időszak nem példa, hanem történelem; a mai kor és a nemzet jövője más hozzáállást kíván. A kormánynak, amely időnként aknamezőn lépked, minden intézkedése a korszerű nemzetállam céljának rendelődik alá. Elhangzott a szónoki kérdés: időszerű-e egyáltalán nemzetet építeni? Tény és való: annak a jobboldalnak, amely a kötcsei találkozókon kezdetektől ott van, a nemzetállam fogalma nem elavult. S a nemzeti érdekekről elég nehéz lett volna a nemzetállam megemlítése nélkül beszélni. Ezt a közönséget nem kellett győzködni arról, hogy „egy nemzetek fölötti állam a nemzetállamnál sokkal veszélyesebb lenne”.
A meditációba forduló előadásnak csak leágazásai lehettek a gazdasági kérdések. A gazdaságpolitika mögött úgy rajzolódott ki a gazdaságfilozófia, mint egy átlagos magasságú ember mögött a falra fölszökő, hatalmasra nyúlt árnyék. De nem kell félni az árnyékunktól. Az előadások után elhangzó kérdések arra utaltak, hogy a kormány intézkedései a hétköznapokban időnként rosszul illeszkedő, csikorgó fogaskerekekre hasonlítanak, amelyeket hosszabb távon még a rokonszenves gazdaságfilozófia sem fog tudni megolajozni. Ezért közelről és folyamatosan figyelni kell az intézkedések hatását, és ha szükséges: csiszolni a kerekeken.
Orbán Viktor előadásából most sem hiányzott a szarkazmus: „aki a nemzetállamról pozitívan gondolkodik, jobb esetben megúszta a „maradi” jelzővel, rosszabb esetben »fasiszta« lett. Ebben a körben mindenkinek vannak erről élményei. Akinek nincsenek, az azt jelenti, hogy rossz helyre mentek ki a meghívók.” A közönségből kitörő nevetés egy pillanatra jótékonyan elsöpörte a súlyos kérdéseket, és egyúttal arra a szomorú tényre utalt, hogy a jobboldali elit tagjai a baloldal mértékadócsalóitól mindannyian megkapták az igaztalan stigmákat. A nemzetállam létjogát, egyúttal tradíciókat őrző, kulturális, közösséget összetartó, tehát összességében pozitív tartalmait senki nem vitatta: az itt olyasmi lett volna, mint szavazni arról, hogy Budapest legyen-e az ország fővárosa vagy inkább Gyöngyöspata.
Antall József szavaira utalva Orbán Viktor kijelentette: nem kamikazekormányt akarunk. Nem olyan embereket, akik föláldozzák magukat. A hasonlatból megérezhettük, a kormány tisztában van nehéz helyzetével és azzal a korántsem barátságos közeggel, amely nem fogja puha paplanként körbeölelni. De ha „él nemzet e hazán”, akkor a korszerű nemzetállam megvalósulása a szolidaritásunkon is múlik.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába