A hitelvilág stádiuma

Való igaz, egyes bankok rabolták le a hitelfelvevőket, de a szocialista kormányok pofátlan segítsége nélkül nem mentek volna semmire.

Magyar Nemzet
2011. 11. 03. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erre jó esély mutatkozik, hiszen a jelzett időszak jegybankelnökei a tegnapi meghallgatásukon a saját és bankjuk felelősségét meggyőző módon cáfolták, így már csak kizárásos alapon is az esetleges kormányzati felelősség maradt. Járai Zsigmond, aki 2007-ig töltötte be a jegybank elnöki tisztét, kifejtette, hogy 2004 körül kezdett devizában eladósodni a lakosság, ehhez hozzájárult a kedvezményes lakáshitelezés megszüntetése, a kedvező, devizaalapú hitelek elterjedése a piacon, közvetve a magyar lakosság pénzügyi ismereteinek alacsony szintje, amelyet a kereskedelmi bankok igyekeztek kihasználni. Járai kiemelte, hogy a lakosság devizában való eladósodásának veszedelmeire a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az IMF, maga a svájci jegybank elnöke is felhívta a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány figyelmét, ám azok nem törődtek vele.


Simor András, aki 2007 óta mindmáig az MNB elnöke, hivatalba lépése után minden rendelkezésére álló eszközzel igyekezett elérni a devizaalapú hitelezés korlátozását, de mint mondotta: a jegybanknak nincsenek szabályozási eszközei, ilyenek csak a kormánynak és az Országgyűlésnek vannak. Ennek ellenére az, hogy 2010 júniusára lényegében megszűnt a devizahitelezés Magyarországon, a legkevésbé sem az Orbán-kormánynak, hanem neki és eszköztelen bankjának köszönhető, hiszen 2009-ben készítettek egy szabályozási javaslatot, amely 2010-ben két lépcsőben lépett hatályba. Ha ilyen pofonegyszerű volt a megoldás, akkor miért nem készítettek már 2007-ben egy szabályozási javaslatot, s akkor 2008-ban már egyenesbe kerül az egész ügy, s nem kellett volna kivárni, hogy az Orbán-kormánynak ne legyen köze a megoldáshoz.


A két elnök nyilatkozata is érthetővé és indokolttá teszi a ballib (független) értelmiség álláspontját, miszerint az Orbán-kormány hecckampányt folytat a szocialista kormányok ellen, hogy elterelje a figyelmet a devizahitelesek sanyarú sorsa miatt reá nehezedő felelősségről. Az ATV Civil a pályán című műsorában Havas tanár úr diadalittasan mutatta be annak a szerinte egyértelmű bizonyítékát, hogy a jelenlegi kormány tehetetlen kétségbeesésében igyekszik az elődöket felelőssé tenni a lakosság devizában való eladósodottságáért. A 2006-os felvételen Orbán Viktor fejti ki, hogy a lakosság devizában való eladósodottsága nem szerencsés, de az ilyen hitelek felvétele a lakosság döntése volt, nem lehet a kormány nyakába varrni! Szerencsétlen ember, mondta a tanár úr, aki leleplezni vélte, hogy íme, Orbán is tudja, a szocialista kormányok nem tehetnek semmiről, csak utólag akarják rájuk testálni a felelősséget. Felesleges lenne bármiről felvilágosítani a tanár urat, de 2006-ban még nem szaladt el a svájci frank árfolyama, nem kellett 100-150 százalékkal magasabb törlesztőrészletet fizetni, amely pénzügyi skandalumokat még mindig nem lehet az adott kormány számlájára írni, de azt, hogy a veszélyekre figyelmeztették őket, ám a mit sem sejtő lakosság elől elhallgatták azokat, minden jogrend és igazságérzet nevében főbenjáró bűncselekménynek kell minősítenünk. Mert való igaz, egyes bankok rabolták le a hitelfelvevőket, de a szocialista kormányok hallgatólagos egyetértése, cinkos támogatása, pofátlan segítsége nélkül nem mentek volna semmire. Egyébként az eladósodás okainak feltárása, az esetleges felelős megnevezése azzal a lenyűgöző eredménnyel kecsegtet, hogy továbbra is mi fizethetjük a részleteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.