Bosszú a szabadságharcért

A Standard & Poor’snál minden jel szerint már eldöntötték: ha a fene fenét eszik is, befektetésre nem ajánlott bóvli kategóriába sorolják be Magyarországot.

Magyar Nemzet
2011. 11. 13. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó volna, ha csak legyinthetnénk, de nem tehetjük. Mert ha csakugyan bekövetkezik a leminősítés, az jelentős károkat okoz majd az egész országnak és minden magyar állampolgárnak. Azoknak is, akik már előre dörzsölik a tenyerüket: micsoda fenséges pillanat lesz, amikor az Orbán-kabinet fejére olvashatják a hitelminősítő lépéseit! S ugyanúgy kárt okoz a globális elit és a pénzvilág magyarországi rajongótáborának, akik amúgy kuncogva és őszinte kárörömmel figyelnek most hazájukban minden negatív eseményt.

Mert mindenkit érintenek majd a forint további gyengülésének következményei és az, hogy az állampapírkamatok nagyfokú emelésére kényszerülünk. Még nehezebbé válik a mindennapi élet, és még szorosabbá az adósságspirál. A befektetők pedig – annak ellenére, hogy az új minősítés szerint számukra nem lesz ajánlott Magyarország – ismét jót kereshetnek rajtunk. Pénzügyi szabadságharcot akartatok? Megkapjátok: már csak egy karnyújtásnyira az édes bosszú és a megleckéztetés.

Hiába tett egy gazdaságpolitikai félfordulatot az utóbbi hetekben a kabinet, a jelek szerint nem éri el vele a kívánt eredményt. Matolcsy György és Szijjártó Péter előzetes nyilatkozatai a reálisnak tűnő leminősítésről azt szolgálták, hogy a piac előre „beárazza” ezt a lehetőséget, kisebb legyen a sokkhatás, ha csakugyan bekövetkezik ez a lépés. Ezután a kormány ismét egyezséget kötött a bankokkal, többek között azért, mert tudni lehetett, hogy a bóvli kategóriába sorolást elsősorban a pénzintézeti szférát ért „csapásokkal” indokolnák a hitelminősítők.

A hétvége eseményei után viszont úgy tűnik: senki sem hatódott meg New Yorkban azután, hogy a kabinet részben a pénzintézetekre bízná a további adósmentést. Ha bóvlik leszünk így is, úgy is, könnyen feleslegessé válik ez az engedmény. S azért sincs eredménye az iránymódosításnak, mert elég elolvasni a kommentárokat: csak abban az esetben állna le a tengerentúli gépezet, ha letennénk a tavaly nyáron kézbe vett fegyvert, és lesütött szemekkel visszakullognánk a mi őrző-védő angyalunkhoz, Magyarország egyetlen számba jöhető megmentőjéhez, a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF).

S ahogy mondani szokás: itt van az a bizonyos eb elhantolva. Erről szól az egész leminősítési ceremónia. Az IMF-ről és az ő tálcán kínált újabb hiteléről. Amit bizonyára azért is fel kellene vennünk, hogy biztonságosabban törleszthessük a valutaalap előző kölcsönét. Hogy feszesebb legyen rajtunk a lánc, és hogy az IMF ismét lediktálhassa nekünk a szükséges teendőket. Azt kellene tehát tennünk, ami ellen az utóbbi egy évben küzdöttünk.

Hiába csökkentettük az államadósságot, hiába alakítjuk át az egész államigazgatást, hiába véstük kőbe a három százalék alatti hiánycélt? Hiába szenved ezért az egész ország? Gyurcsányék idejében egy pazarlóan működő, pénzeltüntető, instabil kormány a csőd szélére vitte hazánkat. Ők mégsem voltak bóvlik. Csak a kitörés, az elszakadás lehetőségeit keresőknek jár ez a minősítés, mert a kulcsszó: az engedelmesség. De ennek jóval nagyobb ára van, mint amit most fizetünk a saját útját járó, büszke és független Magyarországért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.