Eva, a drága, marad

Orbán Viktor miniszterelnök több mint 33 százalékos felárért hagyta magát meggyőzni a Fidesz–KDNP-frakció által.

Magyar Nemzet
2011. 11. 14. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő és a nemzetgazdasági miniszter tehát úgy „vesztett” a jobboldali frakciószövetséggel hetek óta zajló, már-már szappanoperába hajló vitában, hogy az adókulcs felemelésével – a friss számítások szerint – 60 milliárdot nyer a jövő évi büdzsé bevételi oldalára, míg az eva likvidálásával csupán 50 milliárd pluszbevételre számíthatott. Vagyis matematikai megközelítéssel plusz tízmilliárdos bevételért hagyta magát meggyőzni a kormányfő.

Orbán és Matolcsy két legyet ütött egy csapásra a tegnapi frakcióülésen. Az eva marad, az eltörlését ellenző kormánypárti honatyák pedig elmondhatják választókörzetükben, hogy szívós érdekérvényesítő munkával sikerült meggyőzniük Orbán Viktort az eva megtartásáról. Eközben a tervezett pluszbevétel is befolyik az evázók köréből; elégedetten dőlhet hátra bársonyfotelében a pénzügyekért is felelős miniszter, Matolcsy György.

Csakhogy a magas kulcs miatt mostantól pont azoknak a kisvállalkozóknak nem valószínű, hogy megéri megmaradni evakörben, akiknek az érdekében létrehozták. Hiszen akik olyan alacsony árbevételű tevékenységet folytatnak, amely például alapanyag-, illetve energiaköltséggel is jár, azoknak lehet, hogy 40 százalékos adókulcsnál már érdemes gyűjtögetni a számlákat. Sőt, bármilyen hihetetlennek tűnik is, az alkotó szellemi tevékenységet folytatóknak is vannak a munkájukkal összefüggő kiadásaik. Kérdés, hogy az adóhivatal rendelkezik-e akkora szabad kapacitással, amekkorára szükség lesz a kreatív könyvelők alapos ellenőrzésére.

Az eva ügyében is kiderült, mint ahogy a visszaható hatállyal korábban megalkotott 98 százalékos különadónál is, hogy a törvényhozó csak generális szabályokkal képes megregulázni a kiskapukat kihasználó trükközőket. Az evázást adócsalásra felhasználó vállalkozók fülön csípése helyett most is az egyszerűbb megoldást választja a kormány: a kisvállalkozóknak nyújtott kedvezményes adókulcsot akarja megemelni olyan mértékben, hogy már ne érje meg ezt választani. Az evázás megszüntetése mellett a gazdasági minisztérium a hírek szerint azt az érvet hozta fel, hogy nagyrészt tehetős, jól menő vállalkozók használják ki az ilyen cégekben rejlő kedvező adózási lehetőséget oly módon, hogy a „rendesen” adózó cégük mellett kapcsolt vállalkozásként működtetnek egy evázót is. Ha ez így van, akkor el kell ismerni, jogos lépés a szigorítás.

Ugyanakkor a társadalmi igazságosság jegyében az offshore tulajdonosi hátterű cégekre is ki kellene találni végre valami okosságot, amely jótékony hatást gyakorolna az adóbevételekre. Mint ahogy az evázóknál a 40 százalékos adókulcs bevezetése után jogossá válik a társadalmi igény arra, hogy öntsünk tiszta vizet a pohárba végre! Töröljenek el minden olyan állami kedvezményt, amely zavarja a piacot, a versenyt! Ne kapjon egy multi se munkahelyteremtő támogatást, szüntessék meg az adóparadicsomi állapotokat a helyi adót „megspóroló” falvakban, a fogyatékkal élők foglalkoztatása esetén ne a „kiválasztott” vállalkozókat támogassa súlyos tízmilliárdokkal az állam, hanem a hátrányos helyzetű rokkant munkavállalót közvetlenül!

Mindazonáltal egy haszna van az eva körül kibontakozó vitának: kiderült, hogy a kormányt támogató parlamenti frakciókban mégsem gombnyomogató pártkatonák ülnek, hanem képviselők, akik minden ellenkező hírrel szemben kemény vitákat lefolytatva jutnak el a kompromisszumig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.