Hadüzenet

Egy magántulajdonú hitelminősítő intézet a befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolta hazánkat.

2011. 11. 25. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy jól értsük: egy bizonyos magánbefektetői kör magánvéleménye miatt kerül padlóra a forint, esik a budapesti tőzsde, emelkedik az ország adóssága után fizetendő kamat. A leminősítő Moody’s indoklásában felhozott „indokok” alapján elvileg bármelyik államot bármikor lejjebb lehetne sorolni.

A hitelminősítő azonban tegnap átlépett egy határt. Leplezetlenül beállt a forint és a magyar állampapírok elleni spekulánsok mögé, mert magánérdekei ezt diktálták. Megtehette, mert a hitelminősítők elszámoltathatóságára a mai napig nem született törvény, holott országbesorolásra soha senkitől nem kaptak felhatalmazást. A hitelminősítők már rég nem a befektetők eligazodását segítik, hanem egy befolyásos pénzügyi elit akaratát érvényesítik. Bármi áron. Az euróövezet több tagállamát is megzsarolták az utóbbi hónapokban, hiába állt ki az Európai Bizottság a nyilvánvaló manipuláció ellen.

Most mi kerültünk terítékre. Esetünkben már nem nyomásgyakorlásról, hanem nyílt pénzügyi terrorról van szó. Mögöttünk ugyanis nem áll egy Európai Központi Bank, mert nincs eurónk. A forint árfolyamának gyengülésén nyerészkedők így pontosan tudják, hogy a magyar lakosságot és az ország gazdaságának egészét védtelenné tehetik. Több százezer ember veszítheti el a tetőt a feje fölül, ha tartósan gyenge marad a hazai fizetőeszköz. A települések adósságának jelentős része svájcifrank-alapú kölcsön, így a tét már az iskolák, az óvodák, a közvilágítás és az összes közszolgáltatás finanszírozása lehet. Végül az állam adósságának fele is devizaalapú, a forint értékvesztése minden egyes százalékpont után százmilliárd forint veszteséget jelent az országnak. Az euróövezet válságát kihasználó spekulációs támadás következtében szeptembertől 16 százalékot esett a forint, a világ összes valutája közül ennél többet csak a dél-afrikai rand veszített értékéből! Kizárt, hogy ilyen rövid idő alatt ennyit esett volna vissza hazánk teljesítőképessége. Csökkentettük az államadósságot és az államháztartás hiányát, takarékos költségvetést készítettünk, és jól áll a folyó fizetési mérlegünk. Ezek lennének a bűneink?

A devizában eladósodott lakosság kilátástalan helyzete miatt a kormánynak döntenie kellett: vagy az állampolgárok, vagy a pénzintézetek érdekeit képviseli. A kettőt együtt nem lehet. A kormány – a balliberális gyakorlattól eltérően – a lakosság érdekét helyezte előbbre. Ezért születtek törvények a devizacsapdába kerültek segítéséről és a végtörlesztésről. Utóbbi határideje december vége, ezért is ragaszkodunk ahhoz, hogy csak jövő év elején állapodjunk meg a valutaalappal. A kormány időt akar nyerni, hogy kompromisszumra sarkallja a bankokat, és olyan eszközökkel védje a kiszolgáltatottakat, amelyeket a valutaalap aligha engedélyezne. A Moody’snál ezért nem várták meg, hogy leüljünk tárgyalni az IMF-fel. Féltik legjobb ügyfeleik, vagyis a bankok hasznát, ezért rákényszerítik az országot a kamatemelésre. Hogy miért jó ez nekik? Egyrészt a magyar államkötvények után már csaknem tízszázalékos hasznot tehetnek zsebre „a befektetők”. Másrészt a Magyar Nemzeti Bankban fialtatott pénzük után annál több pénzt kapnak a bankok, minél magasabb az alapkamat. A pénzintézetek nemcsak azt szeretnék megkeresni, amit elveszítenek a végtörlesztésen, hanem a bankadót is visszakérik.
Nincs kegyelem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.