Választási matematika

Mindent összevetve: Láng Zsolt 53 százaléka vereséget jelent, csapás a Fideszre, a vég kezdete, a kormány közeli bukásának biztos jele.

Magyar Nemzet
2011. 11. 15. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfél évvel a Fidesz és szövetségesei elsöprő győzelmét hozó választások után egy igazán helyénvaló, független szellemiségű publicisztika hivatása az lenne, hogy a kormány és a kormánypártok rohamos népszerűségvesztésének újabb lényeges bizonyítékára mutasson rá. A szellemi kihívást ezúttal az jelenti, hogy szinte hajszálra ugyanolyan eredmények születtek, mint tavaly tavasszal, akik javítani tudtak, illetve rontottak, érdemben nem befolyásolták a végeredményt, így a felületes szemlélőnek hebehurgyán az a benyomása támadhat, hogy a kormánypártok semmit nem veszítettek a támogatottságukból, az ellenzékiek semmivel nem lettek elfogadottabbak, s a belső átstrukturálódás sem ment végbe, ami előjele lehetne a változásoknak, így viszont maradt a posványos állóvízben való tapicskolás. Ez az egyszerű, fantáziátlan látszat, ám egy rátermett, független elemző ebből is látványosságot csinál.

Itt van mindjárt a részvételi arány, ami időközi választások idején roppant hálás téma, hiszen garantáltan mindig alacsony, s nyilvánvalóan a csapnivaló fideszes kormányzás miatt az, mert a becsapott választók kiábrándultak a politikából s közömbösekké váltak. Ez most is bejön, bár a többi körzetben tapasztaltakhoz képest feltűnően magas, majd 40 százalékos voksolási kedv némi magyarázatra szorul. Persze különösebb fejtörést ez sem okoz, tekintve, hogy a II. kerület mégiscsak a politikában leginkább járatos és aktív réteg hagyományos lakhelye, s lám, még közülük is sokan elveszítették érdeklődésüket.

A legtöbb szavazatot kapott Láng Zsolt eredményére azt lehet mondani, hogy az 53 százalék valóban annyi, mint amennyit tavaly tavasszal Balsai István kapott, de mivel a részvétel alacsonyabb volt, a Fidesz jelöltje mégiscsak kevesebb támogatót tudhat maga mögött, következésképpen csökkent a kormánypárt népszerűsége. Különben is, ez a körzet a jobboldal fellegvára, itt mindig a jobboldali jelölt győzött, ráadásul Láng Zsoltot segítette ismertsége, s nem utolsósorban az is, hogy Karácsony Gergely szerint a kampányban több pénzt költött a megengedettnél, s ezáltal törvénysértést követett el. Mindent összevetve: Láng Zsolt 53 százaléka vereséget jelent, csapás a Fideszre, a vég kezdete, a kormány közeli bukásának biztos jele.

Nem úgy az ellenzék esetében. A Fidesz teremtette, félelemtől terhes légkörben felemelő és tiszteletre méltó, hogy milyen sok igazi demokrata járult az urnákhoz, jelezve: nem hagyják megfélemlíteni magukat. A függetlenként kampányoló, de szocialista színekben induló Lévai Katalin 24 százaléka bizonyítja, nemcsak jobboldaliak, hanem derék balosok is élnek szép számmal a Rózsadombon, nem dőltek még meg a káderdűlők. Karácsony Gergely az LMP jelöltje, „Bontsuk le a kétharmadot” jelmondattal kampányolt, ami azért minősíthető bölcs döntésnek, mert ezen a választáson a kétharmados többség kialakulása eleve kizárható volt. 16 százalékos eredményével nem bontott le semmit, még Lévai Katalint sem előzte meg, ezért a megismételt választáson egyikük sem lép vissza a másik javára, de végső soron erről is a Fidesz tehet. A Jobbik és az MDF-utód JESZ jelöltjei az esélyeiknek megfelelően szerepeltek.

November 27-én, az újabb megmérettetéskor még nagyobb bukás várhat a Fideszre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.