A prés eredménye

A présbe fogott pénzintézetekből ugyanis konkrétan 600 milliárd forintot sikerült kisajtolni a bajba jutott devizahitelesek terheinek további könnyítésére.

Magyar Nemzet
2011. 12. 15. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A présbe fogott pénzintézetekből ugyanis konkrétan 600 milliárd forintot sikerült kisajtolni a bajba jutott devizahitelesek terheinek további könnyítésére. S akkor még nem beszéltünk az árfolyamrögzítés és a végtörlesztés százmilliárdot is elérő hatásáról, amit kényszerűségből szintén be kellett tenniük a bankoknak az adósmentő csomagba. Nagy baj, hogy három esztendőt kellett várni erre.

A 2008 októberében hazánkat is elöntő pénzügyi világválság már a decemberi törlesztőrészletnél utolérte a devizahiteleket felvevő magyar polgárokat. Ezt követte a devizaárfolyamok elszállása mellett a cinikus és hányaveti indoklásokkal ellátott egyoldalú banki szerződésmódosítások időszaka. Ekkor nem egy adósnak egyik napról a másikra jóformán megduplázódott a havi terhe. A jegybank elnöke eközben síelni ment, Gyurcsány a küszöbönálló bukásával foglalkozott, Bajnai pedig több hónappal az események után fogott hozzá a pénzintézetek „megregulázásához”. Igyekezett szigorú arcot vágni, berendelte magához a bankok vezetőit, majd a hosszú és kimerítő egyezkedések után megszületett a fényes eredmény.

Bő két hónapig szó sem lehetett kamat- és költségemelésekről, utána pedig egy szankciókkal nem járó, ám szép mondatokat annál inkább tartalmazó magatartáskódexnek kellett volna elrettentenie a pénzintézeteket a további alaptalan haszonszerzéstől. Ennyire futotta akkor. S még ez is felháborodáshoz vezetett a bankok egy részénél.

A devizahitel-tartozások összege pedig közben ütemesen emelkedett. A mai, hatezermilliárdot meghaladó lakossági adósság zöme ebben az időszakban jött össze. Kilakoltatások, árverezési botrányok követték egymást, és mindenki előtt nyilvánvaló volt, hogy az új Orbán-kabinet örökölt egy beélesített, nagy hatóerejű szociális bombát. A devizahitelek betiltásával ezután kezdődő intézkedéssorozat szinte minden eleme egyenként is többet ért annál, mint amit az előző kabinet kiizzadt magából. Az viszont látható volt, hogy a kormányzati lépések teremtette lehetőségekkel eddig zömmel a módosabb, nagyobb megtakarításokkal rendelkezők tudtak élni. Márpedig valódi adósmentés nehezen képzelhető el azok nélkül, akiknek a mindennapi megélhetése került az árfolyamok és a változó banki kondíciók miatt veszélybe.

A tegnap aláírt, összesen és nagyjából ezermilliárd forintos beavatkozást jelentő csomag – a kölcsön negyedének elengedésével, kamattámogatással, az eszközkezelő tevékenységének bővítésével – most e körnek is nyújthat érezhető segítséget, ami remélhetőleg a változatlanul ketyegő bomba hatástalanítására is elegendő lehet. Az előző hónapok ütközetei során némelyek képzeletében és a „jól értesült” híradásokban nagyon sokszor kivonultak már a külföldi tulajdonú bankok ebből az országból.

Az álom és a valóság azonban ezúttal sem találkozott. A pénzintézetek mégsem mozdultak, s a megpróbáltatásaik ellenére valamiért itt ragadtak nálunk. Talán azért, mert korábban kiugróan jól lehetett keresni errefelé, és nem olyan piac a magyarországi sem, amit következmények nélkül el lehet hagyni bárkinek. Tegnap a kormány 300 milliárd forintot tett bele a közösbe. A bankoknak pedig kétszer ennyit ért az, hogy a rossz devizahitelek kivezetésével hosszabb távon is megváltsák a tisztes hazai hitelezés árát és itteni befektetéseik biztonságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.