Függetlenség, de mitől?

Áll egy elefántcsonttorony Budapesten, ahol a mindennapi életet alapvetően befolyásoló döntések előkészítésén és meghozatalán dolgoznak.

Magyar Nemzet
2011. 12. 21. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bankban (MNB) – mert erről az intézményről van szó – mirólunk, egyszerű halandókról is döntenek. Mirólunk, akik más világban élünk, mert általában függünk valakitől vagy valamitől, és nem engedhetjük meg magunknak a jegybankot megillető függetlenséget. E héten is mi voltunk napirenden. Összeült az MNB monetáris tanácsa, és újabb fél százalékkal megemelte a jegybanki alapkamatot. A döntésnek köszönhetően borítékolható, hogy még az idén tovább drágulnak a banki hitelek. Nehezebben és drágábban juthatunk majd kölcsönhöz, az adósságok növekednek, többet fizethetünk a pénzintézeteknek. A hétszázalékos alapkamat tovább fékezi a növekedés és visszaesés határán tántorgó magyar gazdaságot. Különösen a kis és közepes hazai cégek számára válik még reménytelenebbé a kereskedelmi bankok által kínált hitelek felvétele. S persze a betéteink kamata jóval később követi majd a kölcsönökét, amiből megint nem nekünk származik hasznunk, hanem a számlánkat kezelő hitelintézeteknek.

Mindez akkor, amikor Európa-szerte ellenkező irányba haladnak a jegybankok, és az alapkamat csökkentésével próbálnak új erőt lehelni a haldokló gazdasági növekedésbe. A budapesti elefántcsonttoronyban viszont nem ez a fő szempont, a monetáris politika elsősorban az inflációra figyel. S amikor arra figyelmeztetik a jegybankot, hogy az a rekordösszegű devizatartalék, amin az intézmény ül, kulcsszerepet játszhatna a befagyott hazai hitelezés felolvasztásában, ismét előkerül a féltve óvott függetlenség. – A Magyar Nemzeti Bank nem tud segíteni – hangzik a lakonikus válasz, mint amikor az uraság üzen ki a kastélyából, miközben a pórnép a kapuk előtt segítségért rimánkodik.

S persze Simor András, a jegybank elnöke csak akkor független, amikor a kormánnyal és az országgal közös együttműködésről, vagy az MNB pénzügyeinek szorosabb és szankcionálható ellenőrzéséről van szó. Mindjárt más a helyzet, amikor Gyurcsány Ferenc volt stratégiai főtanácsadójának kell – nehezen észrevehető munkavégzésért – csinos összegeket kifizetnie. Nincs szó az elegáns távolságtartásról akkor sem, amikor a liberális gazdaságpolitika híveit kell a kormánykritika terén megerősíteni. S közben politikai nyilatkozatokat tenni és – a monetáris tanács, valamint az alelnökök létszámának várható növelése kapcsán – politikai komisszárokról beszélni.

Simor András és a függetlenség nem említhető egy napon. Mint ahogy az sem jó, hogy a Magyar Nemzeti Banknak és Magyarországnak jelenleg ilyen kevés köze van egymáshoz. Az MNB most jóval közelebb áll a pénzintézetekhez, mint a hazai polgárokhoz. Ezen kíván alapvetően változtatni a jegybanktörvény módosításával a kormány. Válság esetén luxus az elefántcsonttorony, kötelező az MNB és a kabinet gazdaságpolitikai lépéseinek valamilyen szintű összehangolása. Ez a törekvés azonban láthatóan főbűnnek számít az Európai Unió brüsszeli vezetésénél, és már az Orbán Viktor által előre jelzett újabb spekulációs támadással kapcsolatban is gyűlnek a fenyegető előjelek. A hírek szerint a Fitch is bóvli kategóriába sorol minket. A jegybankért tehát láthatóan mindenki összefogott egymással. Az MNB vezetésének ebben a helyzetben döntenie kell: ha már oly sikeresen függetlenítette magát Magyarországtól, vajon mikor lesz ugyanilyen független a nemzetközi pénzvilág akaratától?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.