Írástudók állásfoglalása

A gyurcsányi hazugságkorszak utáni kétharmados győzelem következtében mindannyian egy békésebb időszakban reménykedtünk. Nem ez történt.

Magyar Nemzet
2012. 02. 01. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai függetlenség jelszava mögé búvó sehova sem tartozás mítoszát a Kádár-rendszer termelte ki magából. A diktatúra legnehezebb időszakában a függetlenség nemigen jöhetett szóba, később pedig a hatalom önérdeke azt diktálta, hogy megengedje az értelmiségnek a politikától való tartózkodást. Ezt az attitűdöt sokan átörökítették maguknak a rendszerváltozás utáni időkre, leginkább tanácstalanságból, s mert a négyéves ciklusok semmi jóval nem biztatták azokat, akik rendszerhűségüket korábban az ideiglenes megszállók örökös oltalmában képzelték el.

Az értelmiség azonban szerencsére sokféle. Van szolgaértelmiség és van szolgáló értelmiség. A szolgaértelmiség megkeresi magának a legjobban fizető megrendelőt; a szolgáló értelmiséget megkeresi magának a feladat. A szolgaértelmiség örömmel ajánlkozik föl akár külföldi hatalmaknak, ha ettől hírnevet remélhet, és önös érdekeit érvényesítheti; a szolgáló értelmiség maga választja ki azt a politikai erőt, amelytől nemzete fölemelkedését remélheti.

A Professzorok Batthyány Köre, a Magyar Írószövetség és a Magyar Művészeti Akadémia közös állásfoglalást fogalmazott meg a jelenünket meghatározó fontos politikai kérdésekben. Mindenképpen üdvözlendő, hogy művészek, tudósok, jeles értelmiségiek úgy érezték, nem hagyhatják annyiban a hazánkat közvetlenül érő könyörtelen támadásokat. „Egyre nagyobb megütközéssel olvassuk és hallgatjuk a világ sajtójában egyes politikai körök rágalmait a magyarországi »demokráciadeficitről«. Tapasztaljuk, hogy ezeket az álhíreket néhány baloldali és neoliberális pártkötődésű, Nyugaton nevet szerzett magyar értelmiségi, író, filozófus, zenész, sajtómunkás is hangoztatja, és nagy nyilvánosságot kap a hazája elleni uszításhoz.”

Vannak a történelemben szélcsendes, építkezésre alkalmas, gyarapodásra lehetőségeket kínáló időszakok. Ilyenek voltak a monarchia polgárosodó évtizedei a kiegyezés után vagy a Bethlen István nevéhez fűződő évtizednyi konszolidáció. Ma nem ilyen időket élünk. A gyurcsányi hazugságkorszak utáni kétharmados győzelem következtében mindannyian egy békésebb időszakban reménykedtünk. Nem ez történt. Az Orbán-kormány folyamatos össztűz alatt áll: minden egységesítő, az ország erejét, tekintélyét növelő, a nemzeti kohéziót elősegítő törekvését erőszakosan a visszájára akarja fordítani egy hangos kisebbség. Pedig a magyar belpolitikai játszmákat nem lehet külföldön megnyerni.

A hazai konzervatív értelmiség az elképesztő nyomásnak ellenáll. Személyes sértésnek érzi, amit politikai érdekből ez a hangos kisebbség a békés többség rovására Magyarországról terjeszt. Ha a jobboldali értelmiség nem tiltakozik erélyesen a hazulról tollba mondott rágalmak ellen, akkor elismeri, hogy maga is egy Chávez-féle diktatúra támaszává vált.

Az igazi érv a magyar valóság lenne. De azt a külföld csak a liberális tollbamondók révén ismeri. Lehet kárhoztatni a jobboldalt azért, mert nem volt képes húsz év alatt olyan, a Nyugattal élénk kapcsolatot tartó szellemi hátországot felépíteni, mint a baloldal. Ám fehéroroszországi diktatúrát látni egy legitim és törvényes kormányban büntetlenül akkor sem lehet. A The Guardian vagy a Le Monde számára bizonyára kevésbé izgalmas a magyar konzervatív értelmiségi körök állásfoglalása, mint a liberálisok populizmusvádjai, de George Orwellt idézve „az igazság akkor is létezik, ha tagadják”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.