Kármentő reprivatizáció

A főváros 15,1 milliárd forintért visszavásárolja a Fővárosi Vízművek 1997-ben privatizált 25 százalékos részvénycsomagját – így döntött tegnap a Fővárosi Közgyűlés.

Magyar Nemzet
2012. 03. 26. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője viszont megragadta az alkalmat, hogy nyilatkozzon a sajtónak. „Komoly kockázata van” az állami kézbe kerülésnek, és így Budapest „többet veszíthet a réven, mint amennyit nyerhet a vámon”, mondta, és gyanújának is hangot adott, miszerint a reprivatizáció után újra magánosítanák és kormány közeli cégek holdudvarába vonnák a vállalatot A főpolgármesterre hivatkozva azt is mondta, hogy csak a szerződés megkötése után készítenek majd kockázatelemzéseket és gazdasági számításokat, márpedig ilyet „okos ember nem csinál”, számításokat előre kell készíteni.

Horváth párttársai, akik 1997-ben támogatták Demszky Gábor főpolgármestersége idején a vízművek kisebbségi tulajdoni hányadának eladását, bizonyára „okos emberek” voltak, bizonyára gazdasági számításokkal előre modellezték azt is, hogy mennyit tejel majd a fővárosi cég a külföldi befektetőknek. Utólag kiderült az igazság a különös privatizációs szerződésről is, a vízszolgáltató cégre kapcsolt pénzszivattyúról is. Az 1997-ben 16,5 milliárd forint vételárért odaadott 25 százalékos részvénypakk mellé járó menedzsmentjogok azt eredményezték, hogy a külhoni befektetők irányíthatták a céget, ennek köszönhetően kaszáltak tizenöt év alatt cirka 35 milliárd forintot. Ha most nem venné vissza a főváros a részvénycsomagot, 2022-ig még hazalapátolhatnának plusz negyvenmilliárd forintot menedzserdíj, illetve osztalék jogcímén, sőt az eredeti kontraktus alapján tíz év múlva még visszavásárlási kötelezettség is terhelné Budapestet.

Elég jó hasznot termelt a fővárosi vízművállalat a 25 százaléknyi részvénypakett tulajdonosainak. Az extraprofitot az elmúlt másfél évtizedben a költségcsökkentés céljából elbocsátott vízműves dolgozók mellett a fővárosi lakosság fizette meg emelkedő vízdíjak formájában. A vállalat irányítóinak energiáját bizonyára lekötötte a menedzsmentdíjuk kalkulálása, hiszen például a tűzcsapok működőképességének ellenőrzésére, a karbantartásukról való gondoskodásra már nem nagyon maradt idejük. A katasztrófavédelmi hatóság a közelmúltban mérte fel a tűzcsapok állapotát, és igen súlyos hiányosságokat tárt fel. Önmagában ez is elegendő lett volna a szerződés felbontására, Tarlós István főpolgármester azonban nem akarta kiélezni a konfliktust az RWE német és a Suez francia céggel, tekintettel az IMF-fel és az EU-val az elővigyázatossági hitelkeretünkről remélt tárgyalásokra.

Nicolas Sarkozy francia elnök a múlt év végén előre figyelmeztette Orbán Viktor kormányfőt, hogy „kielégítő megoldásokat” vár el a főváros közműveit ellenőrző francia cég ügyében. Így hát vigyázó szemeinket Párizsra és Berlinre vetjük.

Normális körülmények között a „menedzsmentet” egyszerűen el kellene zavarni a fővárosi vízművek környékéről is. Az, hogy a befektetők most 15,1 milliárd forintért hajlandók megválni az aranytojást tojó tyúkjuktól, pontosan jelzi, milyen előnytelen és erkölcstelen szerződést kötött a Demszky-féle vezetés annak idején. A fővárosi polgár elégedetten nyugtázhatná, hogy az ügyészség hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt elrendelte a nyomozást a vízmű privatizációs szerződése ügyében, ám az eddigi tapasztalatok alapján erősen kételkedik „az ismeretlen tettesek” felelősségre vonásában. De egy dologban biztos: végül a visszavásárlás árát is vele fizettetik meg például rosszabb közszolgáltatások, elhalasztott útfelújítások formájában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.