Ajándék a halottnak

A rakétakísérlet így kívülről kudarcnak tűnhet, de az észak-koreai kormány elérte a célját, hiszen az egész világ rá figyelt.

Magyar Nemzet
2012. 04. 13. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jellegzetes észak-koreai döntéssel a testület „örökös elnökévé” Kim Dzsong Ilt választották, aki egy nappal korábban megkapta a Koreai Munkáspárt főtitkári posztját is, míg az állampárt első titkára a hagyományoknak megfelelően a mosolytalan és kövér Kim Dzsong Un lett. A tisztséghalmozás azért lehet kicsit furcsa a Kedves Vezető esetében, mert ő tavaly meghalt, de ez Phenjanban láthatóan nem okoz problémákat. Ma is Kim Ir Szen az ország örökös elnöke, pedig ő már 1994-ben eltávozott közülünk. A halál láthatólag nem befolyásolja sokban az ottani vezető politikusok karrierjét.

Kim Ir Szen holnap ünnepelné – vagy ünnepli? – századik születésnapját, kapott is új szobrokat önmagáról, s egy nagyon szépen előkészített, de kudarccal végződött rakétakísérletet is. A Kvangmjongszong-3 felröppent ugyan, de egy perc múlva belezuhant a Sárga-tengerbe, ezt pedig általános meghökkenésre elismerte az állami tévé is. Vajon komoly volt-e egy pillanatig is az észak-koreai fenyegetés? A három évvel ezelőtti pánikot alapul véve nem tűnik hihetőnek, hogy Phenjan valóban csak egy ártatlan műholdat akart volna Föld körüli pályára állítani, mikor az ország gyakorlatilag csakis a hadseregét fejleszti. 2009-ben ugyanígy felpezsdült a világ, mikor Phenjan kilőtte a Taepodong-2-es rakétaként ismert hordozóeszközét. Phenjan szerint az a kísérlet sikeres volt, a szállított műhold pedig két dalt sugárzott, Kim Ir Szen tábornok dalát és Kim Dzsong Il tábornok dalát. Az orosz szakértők szerint a rakéta ugyanúgy csütörtököt mondott, mint a mostani, de Phenjan kísérletei ritkán szolgálnak gyakorlati célokat, így voltaképp az sem különösebben fontos, hogy a kijelölt feladatot végre tudta-e hajtani a két rakéta vagy sem.

Az ENSZ BT akkor is összeült, elítélték Észak-Koreát, ahogy most sem történt másképp. Három évvel ezelőtt Phenjan – hatalmas felháborodásában – azonnal visszalépett a hatoldalú tárgyalások nevű szappanoperától, amelynek 2003-tól kezdve mindössze annyi eredménye volt, hogy Észak-Korea lerombolta a jongbjoni atomerőmű reaktorát, hogy fél éven belül újjáépítse és folytassa a nukleáris kísérleteket. A terv szerint a hatoldalú egyeztetések esetleg mostanában újrakezdődhetnek, de Phenjan cserébe segélyt kért, Amerika pedig azt, hogy Észak-Korea ne lője ki a rakétáját. Most segély nincs, rakéta viszont van. Az észak-koreai lapokban viríthatnak a címek: Legyőztük Amerikát!

Az észak-koreai propaganda azt is megszellőztette, hogy Phenjan a rakétakísérlet mellett nukleáris tesztet is forgat a fejében. Nem tudjuk, hogy igaz-e mindez, de nem lenne meglepő, ha ismét Észak-Korea belpolitikai jellegű hisztériakeltésével állnánk szemben. Az új vezetőnek be kell bizonyítania, hogy az egész világ tőle fél, és nem hajlandó elfogadni a külföld diktátumait. Kim Dzsong Un mára az ország vitathatatlan vezetőjévé vált, ha a szükséges címeket nézzük, de a népnek még be kell bizonyítania, hogy nemcsak lőni tud, de célba is talál. A rakétakísérlet így kívülről kudarcnak tűnhet, de az észak-koreai kormány elérte a célját, hiszen az egész világ rá figyelt.

Egy atomkísérlet – vagy annak tűnő robbantás – biztosan jól esne még Kim Ir Szennek, az pedig a rendszer bölcsességét tudná bizonyítani, ha nagy duzzogva elfogadná a segélyt. Emelt fővel, büszkén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.