Egy újabb asszó

Gróf Tisza István és gróf Károlyi Mihály nem egyszerűen ellenfelek voltak, akik különböző politikai nézeteik miatt rendszeresen szembekerültek egymással a parlamentben vagy más politikai fórumokon, hanem ádáz ellenségek.

Magyar Nemzet
2012. 04. 01. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Híres párbajuk 1913. január 2-án zajlott le. Előző nap a Nemzeti Kaszinóban Tisza üdvözölte Károlyit, aki tüntetően elfordult, s nem köszönt vissza. Én köszöntöttelek – figyelmeztette Tisza, mire Károlyi azzal válaszolt, hogy jobb, ha nem ismerik egymást, s kiment a teremből. A kor erkölcsi felfogása szerint ilyen sértést úriember nem tűrhetett el szó nélkül, s bár a párbajozás bűncselekménynek számított, a kormányfő és az ellenzék egyik vezére természetesnek tartotta, hogy fegyverrel állítsák helyre a becsületen esett sérelmet. Tisza báró Vojnich Sándort és Molnár Viktor képviselőt kérte fel segédeinek, Károlyit gróf Hadik János és Pallavicini György őrgróf képviselte. A felek kardpárbajban állapodtak meg, középnehéz kardokkal, szúrás megengedésével, kötések nélkül (csak nyaki bandázs használatát engedélyezték), amelyek roppant súlyos feltételek voltak. A küzdelemre Rákossy Gyula vívómester termében került sor, akinek elbeszélését jegyezte le Clair Vilmos A párbaj története című kötetében. Tisza István 52 éves volt, kitűnő vívó, számos duellum résztvevője. Károlyi tizennégy évvel volt fiatalabb, kerülte a párbajozást, de mint magyar mágnás, kiváló mesterektől tanult vívni. Tisza megvágta ellenfele homlokát, s azt hitte, ezzel vége a párbajnak, de Károlyi folytatni akarta. Végül is harminckétszer csaptak össze, ezek többsége nyolc-kilenc riposztos menet volt. Harminc alkalommal Károlyi támadott vad dühvel, de egyetlen alkalommal sem tudta még megkarcolni sem ellenfelét. A tizenhatodik összecsapás után pihenőt tartottak. Károlyi ledőlt egy pamlagra, több sebből dőlt belőle a vér, alig kapott levegőt, de amikor meghallotta, hogy a segédek a párviadal befejezését fontolgatják, felpattant, és újból nekirontott Tiszának. Ám hiába vagdalkozott hisztérikusan, az eredmény az lett, hogy összesen tizenhét sebet kapott. Utoljára a jobb könyökén szenvedett el egy vágást, melynek nyomán a segédei harcképtelennek nyilvánították, és beszüntették a további küzdelmet. Tiszának a karján volt egy jelentéktelen sebesülés, de nem Károlyi vagdalkozása következtében, hanem a kardpenge áthajlása miatt kapott egy karcolást. A párbaj nem csak a két ember vívótudása, sokkal inkább a vérmérséklete, jelleme közötti különbségeket tette egyértelművé. Az ötvenöt percig tartó küzdelem után a felek nem békültek ki.

A közöttük lévő ellentéteket évtizedekkel a haláluk után az utókor is fenntartja. Mintha személyes összecsapásuk folytatódna az emlékműveik körül kialakult politikai ellenségeskedésben. Tisza István emlékművét, Zala György alkotását 1934-ben állították fel a Kossuth téren. A művet 1945-ben lerombolták és megsemmisítették. A helyén avatták fel 1975-ben Varga Imre szoborművét Károlyi Mihályról. A Kossuth tér rehabilitációja keretében most a Károlyi-szobrot bontották le és szállították el, mert a tervek szerint az újra megalkotott Tisza-emlékmű kerül vissza a helyére. A szocialisták fogadkoznak, hogy három év múlva visszahozzák Károlyit, ami azt is jelentené, hogy Tisza István szobrát (ha elkészül addig) újra le kell bontani. Tisza és Károlyi nem békültek ki a párbajuk után, sőt, csörtéjük még ma is tart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.