Utolsó esély

Megkongatták a vészharangot az elemzők Londonból, tegnap már azt harsogták, hogy nem lesz megállapodás Magyarország és a nemzetközi szervezetek között.

Magyar Nemzet
2012. 04. 16. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelek szerint azonban a befektetők zöme nem hisz a rémhírterjesztőknek. Az állampapírokra viszonylag stabil a kereslet, ha meg is nehezítik a vészjósló fórumok a finanszírozást, eddig még nem voltak képesek ellehetetleníteni. Vannak tehát még elegen a piacon, akiket a tények érdekelnek: az, hogy hazánk tartja a három százalék alatti hiányt, elkötelezett az adósságcsökkentés mellett, és fizetési mérlege sokat javult. Nem véletlen, hogy az egyik nagy befektetési alap vezére tegnap optimistán nyilatkozott a magyar érdekeltségeiről, azt állítva: a gazdaság fundamentumai jók, miközben a róla terjedő hírek rosszak. Ők pedig épp ezt szeretik.

Csakhogy a piacokon a realitásoknak csak addig van jelentőségük, amíg el nem uralkodik a pánik. S a mostani kiélezett helyzetben, amikor a spanyol gazdaság is inog már, nem kell sok ehhez. Magyarország magas adósságszintje miatt rendkívül sérülékeny, ha a befektetők tömege eladói kosárba önti állampapírjait, azzal a csőd szélére taszíthat minket. Ilyen esetben védőháló nélkül minden erőfeszítés kárba veszhet, ami egy élhetőbb ország érdekében történik. Hiábavalóvá válik az is, hogy a hosszas leszakadás után újra megelőztük tavaly szomszédainkat versenyképességben, hogy végre komoly intézkedések történnek a hazai vállalkozók helyzetbe hozása érdekében.

A hiány és a lejáró adósságok fedezésére összesen 2000 milliárd forint bevonására van idén szükségünk. Ennyi pénzt lehetetlen idevonzani, ha a piacon a megállapodás hiánya miatt kételyek uralják a hangulatot. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy sokáig nem tartható fenn az az állapot, hogy hét százalék feletti hozamokat fizetünk a finanszírozásért. Nincs olyan gazdaság, amely képes ennyi forrást kitermelni adósságfizetésre. Olcsóbban finanszírozni a befektetők pedig az IMF és az EU áldása nélkül nem hajlandók. Kulcskérdés tehát, hogy megállapodjunk a nemzetközi szervekkel. S ha valaki épp a megegyezés szempontjából fordulópontot hozható találkozó, a jegybanktörvényről szóló ötoldalú tárgyalás hajnalán már temeti az alkut, az több mint gyanús. Az spekulál, az nyomást gyakorol.

A magyar fél minden nyilatkozata arról szól, hogy kész megegyezni. Tárgyalópartnereitől mindössze azt várja el, hogy a védőháló nyújtásának gazdasági feltételei legyenek, ne pedig politikai természetűek. Bíznunk kell abban, hogy az unió nem él vissza helyzetével, és – az IMF-fel együtt – felkarol egy olyan országot, amelyet gazdaságilag leromboltak, és amely példátlan erőfeszítéssel igyekszik talpra állni. Ha az EU, amelyet amúgy is szorít az adósságválság, nem hajlik a korrekt megállapodásra, nagy csalódást okozna. Mert ma Magyarország még egy olyan hely, ahol bár vannak kételyek, széles az elköteleződés a közösséghez való tartozás mellett. Holnap azonban már nem biztos, hogy így lenne. Egy ilyen forgatókönyv pedig nem lehet Brüsszel érdeke. Még akkor sem, ha most – a korábbi évek mulasztásai miatt – minden igyekezetével bizonyítania kell, hogy megváltozott, és mára már éber szemmel őrködik a tagállamok felett. Ez az unió utolsó utáni esélye, hogy befejezze az erődemonstrációt, és továbbra is vonzó maradjon régiónk számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.