Telefonadó lóugrásban

Bár bizonyára bátor tettnek gondolta, valójában botor módon cselekedett a Telenor távközlési szolgáltató.

Magyar Nemzet
2012. 05. 18. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az üzlet logikája ugyanis mást diktál majd. Rendkívül éles a verseny a távközlési piacon, hónapról hónapra csökken hazánkban a mobil-előfizetők száma. A cégek különféle kreatív megoldásokkal kísérleteznek, a piacvezető társaság például már áramot és gázt is árul, nem is sikertelenül. A kemény küzdelemnek újabb lökést ad majd a telefonadó. Ha több a cégek fizetnivalója, a bevételeket is növelni kell, és ezt a válságban másképp nem lehet, csak egymás rovására. S a harcnak remélhetőleg az ügyfelek lesznek a valódi nyertesei. Az a tény, hogy a szolgáltatók rendkívül hevesen reagáltak a parlamenti gyorsítósávba rakott, röpke egy hét alatt elfogadott új adóra, szintén azt támasztja alá, hogy a jogszabály sikerrel akadályozhatja meg a lakosság terheinek növelését. Tehát a mindennapokban is működhet, nem csak írott malaszt marad az a rendelkezés, amely szerint az adó miatt legfeljebb havi hétszáz forinttal növekedhet a magánszemélyek számlája. A cégeket csökkenő eredményeik mellett az érinti érzékenyen, hogy az idén az üzleti tervekben szereplő kiadások mellé további 22 milliárd forintot kell az állam számára „összedobniuk”. Mert arra – a büdzsé alakulását és a költségvetési szigort látva – reálisan nem számíthattak, hogy a jövő évtől a kivezetett válságadó helyett már semmit sem kell fizetniük. Ám az idei többlet megér annyit, hogy ellene – jogi eszközökkel – körömszakadtukig harcoljanak a társaságok. Ennek a fő terepe megint Brüsszel lesz: biztos, hogy nem ússzuk meg ezúttal sem az uniós vizsgálatot.

A gyors sakkhúzással kész helyzet elé állított szolgáltatók és a kormány között számos más csörte is várható. Ne feledkezzünk el arról, hogy a kabinet hamarosan bevetheti a nehézfegyvernek szánt, negyedikként a piacra lépő állami mobilszolgáltatót. E társaságtól – nem titkoltan – szintén azt várják, hogy szinte már a létezésével kordában tartsa a lakossági árakat. Persze ez úgy lenne jó, ha közben e cég sem lenne veszteséges, hiszen ha nem így lesz, máris az ablakon dobja ki a kormány a nem kis nehézségek árán beszedett telefonadót. A másik három szolgáltató tarifáinak alakulását pedig árgus szemekkel követheti a Gazdasági Versenyhivatal. A rendszer itt körbezár. S ha jól működik, az új adó bevezetésével sem kell feladnia a kormánynak az egyik legfontosabb alapelvét: a közteherviseléshez érdemben járuljanak hozzá a multinacionális társaságok, hogy elsődlegesen ne a magyar polgároknak kelljen viselniük a brüsszeli diktátumok következményeit.

Nem így gondolkoztak egy-két ciklussal korábban, és erre a szocialisták ma is emlékeztetnek minket. Amikor a telefonadó eltörlését ígérik, elsősorban ismét a cégek érdekeit képviselik. Azokét a társaságokét, amelyek az OECD kimutatásai szerint kiugróan magas, több tételnél szinte világbajnok tarifákat vezettek be Magyarországon. Olyan díjazást, amihez képest a szomszédos Ausztriában is jóval olcsóbban telefonálhatunk. Ezt sem árt tudnia annak, aki most ellenzékből szinte drukkol azért, hogy a szolgáltatók tovább emeljék az árakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.