Félidő az aknamezőn

Mi a kiindulópont? – igyekezett tisztázni a kormány két évéről folytatott parlamenti vitanap kezdetén Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes.

Magyar Nemzet
2012. 06. 14. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navracsics többelemű, mély válságként, a példátlan bizalomvesztés időszakaként tekint a 2010-ben csúfos véget ért kormányzásra, amivel a magunk részéről nem tudunk vitába szállni. Ám ennél lényegre törőbben, kíméletlen egyszerűséggel is meghatározta a kiindulási pontot: a magyarok szegény emberek. Amikor a túlfogyasztás okozta válságról vagy az elmúlt évtizedek legpusztítóbb hatású féltudományos kifejezéséről – igen, a szó valóban veszélyes fegyver –, a koraszülött magyar jóléti államról hallunk, akkor ezt a kiábrándító tényt érdemes ezekkel szembeszegeznünk. (Mesterházy Attiláékkal ellentétben inkább a szegények, mint a gazdagok közé sorolhatjuk azokat a középosztálybelieket is, akik a többkulcsos adórendszer visszaállításával menthetetlenül és azonnal lecsúsznának.)

Mindez nem pusztán az utóbbi nyolc év, nem is a rendszerváltozás húsz évig élt rendszerének (posztkommunizmus), hanem legalább az előző harminc-negyven évünknek a kudarca. Amikor az életszínvonal emelkedése jellemzően még a gazdaság növekedésével sem tartott lépést, amikor az ország a kelleténél jóval súlyosabb társadalmi költségeket megfizetve ment keresztül a szükségszerű piacgazdasági átalakuláson, s amikor a végletekig kiszolgáltatottá tette magát a külső pénzügyi erőknek. Leginkább az alacsony jövedelmek miatt kevés az állam bevétele, gyenge a hazai gazdaságot éltető belső fogyasztás. A kétharmados forradalom, vagy nevezzük bárminek a két éve történt választást, célja csak az lehet, hogy erről a lejtőről visszafordítsa az országot. A kormány többé-kevésbé jogosan hivatkozik a költségvetési hiány és a gigantikus, kivételesen rossz szerkezetű adósságunk csökkentésére tett erőfeszítéseire, a tehermegosztás korábban e tájon ismeretlen gyakorlatára, csakhogy teljesítményét két év múlva a szociális válság kezelésében, a munkahelyek teremtésében, a gazdaság lendületbe hozásában elért eredménye alapján értékelik majd a választók. Az áttörés e területeken várat magára.

Természetes, hogy a kormány rendre visszatér a kiindulóponthoz, hiszen rá hárul például az elődje által felvett óriáshitel törlesztése. Az MSZP magabiztos kritikája nem elsősorban azért hiteltelen, mert mára megtagadott miniszterelnöke végighazudott pár évet, hanem mert 2002-től 2008-ig ritka szerencsés csillagzat alatt, kedvező világgazdasági környezetben, pusztán önerőből kormányozta a csőd szélére az országot. Majd az emiatt hamarjában felvett IMF-hitelt a 2010-ig való túlélésre, az így nyert másfél évet pedig az utódnak készített aknák telepítésére használta fel.

Ami az MSZP-nek kurucos lázongás, a Jobbiknak labancos megalkuvás. Ahogy várható volt, minden oldalról tüzeltek a parlamentben a kormányra, amely sok sebből vérzik, a tábora erodálódik, de nem esett szét, a fő gondja pedig még ma sem valamilyen kormányképes, nagy ellenzéki erő, hanem a belső apátia és a rá kívülről nehezedő roppant nyomás. Valamire biztosan jó volt a tegnapi vitanap: az egybecsengő kritikák megmutatták, mely pontokon kell határozottabban védeni, a közvéleménynek jobban elmagyarázni a kormánypolitikát. Korrupciós vádak, egykulcsos adó, egészségügy átalakítása… – A kormány lényegében már megbukott – hallani gyakran ellenzéktől és sajtójától. – A felmérések szerint még mindig a Fidesz–KDNP vezet – érkezik a válasz.
2014 messze van. Nem dőlt el semmi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.