Balkáni játszma

Romániát ma csak azért érdemes még demokráciaként emlegetni, mert Európában az önkényuralom rémképét olyan sokan használták politikai revolverezésre, hogy hiteltelenné vált a diktatúrával riogatni.

Magyar Nemzet
2012. 07. 05. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bukarest új, szociálliberális urai az utóbbi hetekben megváltoztatták a választási rendszert (ezt – vélhetőleg csak átmenetileg – még blokkolni tudta az alkotmánybíróság), leváltották a képviselőház és a szenátus ellenzéki elnökeit, valamint az emberi jogok fölött őrködő ombudsmant, átvették a közszolgálati televízió, illetve rádió vezetését, offenzívát indítottak valamennyi fontos állami intézmény bekebelezésére, sürgősségi kormányrendelettel törölték az alkotmánybíróság feladatai közül a parlamenti határozatok alkotmányosságának vizsgálatát, s nyilvánvalóan mondvacsinált okokkal elindították a nagy ellenségnek tartott Traian Basescu államfői tisztségéből való felfüggesztését. A Szociálliberális Unió nem is tagadja, hogy az ellenzékbe szorult jobbközép demokraták megsemmisítése a tét, s e szent cél érdekében bármire képes.

Az Európai Unió nyugati felében csigalassúsággal ugyan, de kezdenek ráeszmélni a bukaresti folyamatok súlyosságára, a tiltakozások hangereje viszont még mindig távol áll attól, ami Magyarország esetében történt mondjuk a médiatörvény elfogadásakor. A román helyzet egyébként kitűnő alkalom arra, hogy bárki elmélyüljön a most Bukarestben történtek, illetve a magyar kormányt érő szitokáradat vélt vagy valós okainak összehasonlításában. Ha Magyarországot korábban pellengérre állították, akkor Victor Ponta kabinetje milyen büntetést érdemel? Kizárást az unióból? Nem halljuk az idegességtől vöröslő nyugat-európai szocialisták és liberálisok üvöltő tiltakozását. Még vitázni sem szeretnének bukaresti elvtársaikról. Nem mellékes, hogy az MSZP azt a Victor Pontát védi európai parlamenti hallgatásával, aki első intézkedésével visszavonta a marosvásárhelyi orvosi egyetem önálló magyar karát létrehozó kormányhatározatot. Kettős mérce a javából, mondhatnánk, ha nem lenne ez a kifejezés is legalább annyira kiürítve, mint a diktátorozás.

Az esetleges magyar–román párhuzamot vonóknak elsősorban azt kell látniuk, hogy Bukarestben a szociálliberális szövetség nem választások révén jutott hatalomra. Egy kívülállónak úgy tűnhet, mintha legalábbis kétharmados szavazói felhatalmazással rendelkezne a mindent szétromboló bukaresti vezetés. Holott annyi történt csupán, hogy jó néhány demokrata honatya elárulta pártját, politikusi jövőjének folytatása reményében átállt a korábbi ellenség oldalára, és kíméletlenül megbuktatta sajátjait. A módszert parlamenti puccsnak, de egyszerű opportunizmusnak is nevezhetjük, egy azonban biztos: a történteknek nincs közük a demokráciához. Pontáéknak jelenleg nincs semmiféle legitimációjuk, hiszen senki nem választotta meg őket. Ők egyelőre csupán a népszerűségi lista vezetésére és egy helyhatósági megméretésen aratott sikerre lehetnek büszkék, ez pedig édeskevés a hatalom birtoklásához. Ahhoz meg végképp, ami most Bukarestben hatalomgyakorlás címszó alatt zajlik.

A szociáldemokraták és a liberálisok szövetsége a demokrácia szüneteltetésével igyekszik kikövezni az őszi választási siker felé vezető utat. És ennek a nagyon sötét balkáni játszmának a főszereplői mellett ott vigyorognak kárörvendően a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetői. Végre megbuktathatják Basescut. Az elnök már nincs abban a helyzetben, hogy pozíciókat osztogasson, vesszen hát! Európa, demokrácia, magyar érdekvédelem? Ugyan már.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.