Vége az IMF busójárásának

Tegnap itt hagyott minket az IMF-delegáció, befejeződött a budapesti busójárásuk, így egyelőre nincs több lehetőség arra, hogy – állampolgári jogon – magánvéleményünkkel akár mi is bejelentkezhessünk a szervezethez.

Magyar Nemzet
2012. 07. 25. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután ugyanis a washingtoni–brüsszeli csapat végigjárta a város nevezetességeit, ellátogatott minden fontos kormányzati intézethez, a nemzeti bankhoz, az államadósság-kezelőhöz, a Fidesz-frakcióhoz és még Isten tudja, hová, még arra is volt ideje, hogy elé járulhassanak azok, akik – szigorúan magánemberként – vaskos különvéleményeket fogalmaztak meg a kormánnyal szemben. Mindez persze ellenkezik az IMF alapokmányával, de nálunk ez is megtörténhet. Mellesleg az egész tárgyalássorozatról semmi nem szivárgott ki, a teljes hírzárlat ellenére azonban annyit kiszagolt a balliberális sajtó – már ez is értékes információmorzsának számít –, hogy a küldöttség a Citadella étteremben költötte el ebédjét, és a cechet Varga Mihály főtárgyaló állta.

Zsúfolt volt tehát az IMF–EU-delegáció naptára (már erre az időpontra is hónapokat kellett várni), a balliberális különutasok mégis valahogy beférkőztek a menetrendbe. Jogtalanul és megtévesztéssel. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottsága LMP- és MSZP-delegáltjainak ugyanis sikerült egyéni panasznapot kiharcolniuk a jegybanki tárgyalások leple alatt. Amikor először olvastam a hírt, azt hittem, hogy Róna Péter és Katona Tamás esetleg azt tette szóvá, hogy túl sokba került a jegybank hétpálcikás emblémája, és olyan tanácsadók is kapnak milliós fizetést, akik be sem járnak. De mi köze lenne mindehhez a globális szervezeteknek? Természetesen nem erről volt szó, hanem egy előre kitervelt, eltitkolt találkozóról, hogy – jegybanki vélemény látszatát keltve – bemószerolják a valutaalapnál a magyar kormányt. Tették ezt annak ellenére, hogy a felügyelőbizottság tagjainak feladata a bank működési költségeinek ellenőrzése, nem pedig politikai üzenetek átadása nemzetközi szerveknek, sőt, a testület – jogkör hiányában – nem is hozhatott semmiféle határozatot a dezertőrök által felvetett ügyekben.

Nem csökkentve a magánakció súlyát, az IMF–EU-tárgyalásokon más magyar barátaink is részt vettek. Ott volt például Szűcs Tamás mint az Európai Bizottság itthoni képviselője, aki korábban Kovács László MSZP-exelnök kabinetjét is szépen elvezette, és aki szerint a Malév csődjéhez a világon semmi köze nincs az EU óriási bírságának. A csapatunkat erősítette Simor András jegybankelnök is, akit még Gyurcsány Ferenc jelölt a pozícióra, sőt, főtanácsadóját is tőle örökölte. Ők mindnyájan biztos sokat segítettek az országnak, de Róna és Katona IMF-audienciája egészen más dimenziókba helyezi a hazafiasságot.

Érvelésük szerint ugyanis „az MNB-nek 11,5 milliárd forint az éves költségvetése, de a kormány 120 milliárdot vár a tranzakciós illetékből”. Pontosítsunk! A jegybank működési költsége 11,5 milliárd forint, amelyhez a tranzakciós adónak semmi köze: ebből adnak bért, tartják fenn a Szabadság téri épületet, takarítanak, fizetik a nélkülözhetetlen gyurcsányi kommunikátort. A kormány nyilvánvalóan nem is erre az összegre, hanem a jegybankban parkoltatott pénzekre vetné ki az egyezreléknyi tranzakciós adót. Például a kereskedelmi bankok egynapos ügyleteire vagy arra a négyezermilliárd (!) forintra, amit kéthetes MNB-kötvényekbe tesznek a drága és biztos kamat fejében.

Nincs már honnan elvenni. Ezt ki fogja megértetni az IMF-fel?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.