Tüntetés vagy forradalom?

A Taksim tér nem téveszthető össze a Tahrír térrel Kairóban, Erdogan nem Mubarak vagy Morszi.

Magyar Nemzet
2013. 06. 02. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Innen indult a nép egyszerű gyermekeként Recep Tayyip Erdogan politikai karrierje, aki a török óriásváros polgármesteréből lett korszakos jelentőségű miniszterelnök. Törökország Európa beteg emberéből nemzetközi jelentőségű gazdasági csodává és regionális nagyhatalommá vált, köszönhetően a kétszer újraválasztott Igazság és Fejlődés Párt irányvonalának. Talán valóban belopta magát Törökországba a politikai iszlám, hiszen most divat fejkendőben járniuk a nőknek, az Efes sör pedig soha nem volt még olyan drága, mint manapság, de emiatt az ország iszlamizálásától félni nem érdemes. A Taksim tér nem téveszthető össze a Tahrír térrel Kairóban, Erdogan nem Mubarak vagy Morszi, hanem egy demokratikusan megválasztott kormány feje, egyben az ország legnépszerűbb politikusa. Lehet, hogy a török demokrácia sajátosan működik, s valóban elfogadhatatlan a rendőrség brutális fellépése a békés tüntetők ellen, de török tavaszról beszélni nagyon félrevezető. Márpedig sokan beszélnek, elég a közösségi hálózatokat megnézni. Igazi Twitter-forradalom zajlik Törökországban, amelynek az a lényege, hogy virtuálisan már megdőlt a kormány, de az utcán folyik a harc. A tiltakozók egy része elkötelezett a hetvenéves park megvédése mellett, mások a demokráciát féltik a szigorú és igazságtalan rendőröktől, megint mások saját politikai pecsenyéjüket sütögetik a Taksim tér lángjainál, vagy egyszerűen sörözni szeretnének. Mivel a törökök 99 százaléka mozlim, az utóbbi csoport jelentős – virtuális – felháborodást keltett, ahogy a tíz éve elhajtott politikusok sem lettek népszerűbbek attól, hogy a tüntetőkhöz csatlakoztak.

Az eseményeket számos oldalról lehet magyarázni, minél messzebből hallják a Taksim tér hangjait, annál furcsábban. A The Huffington Post amerikai lap szerint Törökország rendőrállam, hiszen lám, mit művel lakóival. Csakhogy a török rendőrség nagyjából hetente lép fel így ezért vagy azért tüntetők ellen, soha nem bánt kesztyűs kézzel a néppel. A török futballszurkolók mesélhetnének róla, mit kapnak minden hétvégén az egyenruhásoktól, de mivel őket csőcseléknek könyvelik el, az ő szétzavarásuk könnygázzal és vízágyúval elfogadható. Törökországban nem forradalom zajlik, hanem tüntetés, nem érdemes többet beleképzelni. A világhálón aktívak egy része szerint a nép azért kelt fel, hogy megbüntesse Erdogant, mert szembeszáll Basár el-Aszad szíriai elnökkel az Egyesült Államok és Izrael oldalán. A vörös zászlóval felvonulók pedig a gazdaságpolitikát bírálják, mondván, a gazdagoknak építik a bevásárlóközpontot, a dolgozó nép pedig kiszorul a peremkerületekbe. Mindez igaz lehet, de nem kizárólagos magyarázat egyik sem. Tény, hogy ekkora tüntetés még nem zajlott Törökországban Erdogan ellen, s a Gezi park fái sem kaptak ekkora reklámot világszerte. Pedig kivágják őket. Aztán két év múlva választások lesznek.

Sitkei Levente

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.