Ordítozás helyett

Sem Magyarország, sem Szlovákia nincs ma a fölényeskedő, az igazát bármi áron érvényesíteni tudó állam helyzetében. Civakodni lehet, győzni nem.

Magyar Nemzet
2013. 07. 02. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar–szlovák viszonyban ma két lehetőség adott a politikusok előtt. Az egyik, hogy teljes hangerővel kiordítják magukból a vélt vagy valós sérelmeket, üvöltve próbálják megvédeni igazukat, s ezzel néhány százaléknyi potenciális szavazó kedvében járnak. Ez akkor működik magas fordulatszámon, ha a főszereplők között van egy jó adag személyes ellenszenv, netán sértettség is, s a két fél legalább minimális szinten hisz igaza győzelmében. Az utóbbi években a szlovák politika süllyesztőjébe került Ján Slota volt az egyik legmarkánsabb figurája az ilyesfajta cirkuszoknak. Az ő példája igazolja leginkább, hogy e primitív megközelítése a helyzetkezelésnek nemcsak az általa képviseltek, de saját maga számára is tökéletesen hatástalan. Sem Magyarország, sem Szlovákia nincs ma a fölényeskedő, az igazát bármi áron érvényesíteni tudó állam helyzetében. Civakodni lehet, győzni nem. Márpedig ez egy valamirevaló politikusnak nem túl biztató kilátás.

A másik lehetőség a közös érdekek bőséges választékának hangoztatása és az ellentétek háttérbe helyezése a nagy nyilvánosság előtt. Ha Magyarország komolyan gondolja, hogy a közép-európai együttműködés erősítése az unión belül ma az egyik legfontosabb magyar érdek, akkor ez az egyetlen járható út a magyar–szlovák kapcsolatokban, hiszen a hangosan perlekedő térségbeliek kizárólag az összefogás ellenérdekeit erősítik. S ha már az együttműködést említjük, nem elhanyagolandó tény az sem, hogy friss adatok szerint magyar tulajdonosok kezében volt május végén a Szlovákiában működő külföldi érdekeltségű vállalatok egyötöde, a magyarországi befektetők listavezetőkké váltak, megelőzve a tavaly még az első helyen lévő cseheket. Szlovákiában ez év május végén 7955 magyar tulajdonú vállalat volt, ezek alaptőkéje összesen 1,68 milliárd euróra rúgott. Ezen adatok ismeretében lehet-e hitelesen érvelni a Pozsonnyal való nyílt szembenállás mellett?

Szlovákiával mindeközben számos olyan vitája van Magyarországnak, amelyben a mi oldalunkon még az egymás elleni acsarkodásukról ismert pártok is gyakorlatilag egységes álláspontot képviselnek. Ezek közül talán a legismertebb a szlovák parlament 2007-ben elfogadott határozata, amely érinthetetlennek nevezte a csehszlovák államiságot megteremtő 143 elnöki rendeletet, amit akkor államfőként Eduard Benes adott ki. Ezek közül tizenhárom közvetlenül, körülbelül húsz pedig közvetetten érinti a kollektíven bűnösnek tartott szudétanémeteket és magyarokat. De e tekintetben közismert az első Fico-kormány által elfogadott állampolgársági törvénymódosítás is, amely nyílt politikai bosszúként a térségben egyedi módon bünteti saját államának azon polgárait, akik arra „vetemednek”, hogy más országokban – így Magyarországon – éljenek az áttelepülés nélküli honosítás jogával. Hogy ezek a témák felmerültek-e a tegnapi tárgyaláson, s ha igen, milyen hangsúllyal, arról vélhetőleg többet megtudhattunk volna egy valódi sajtótájékoztatón, ahol kérdéseket is feltehetnek az újságírók. A kommunikációért felelős illetékesek tegnap ezt nem tették lehetővé a magyar és a szlovák média óriási létszámban megjelent képviselőinek.

Tény ugyanakkor, hogy a fentebb említett ügyek folyamatosan jelen vannak a különböző magyar–szlovák vegyes bizottságok napirendjén, s az Európai Parlamentben is. Magyar érdek a felvidéki magyarokat érintő kérdések megfelelő képviselete, de magyar érdek – a felvidékiek számára is – a korrekt viszony Pozsonnyal, amely nélkül semmilyen területen nincs esély a továbblépésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.