Az összevonáson túl

Nehéz belekötni az új jegybanktörvénybe, amely előírja a PSZÁF beolvasztását a Magyar Nemzeti Bankba.

Magyar Nemzet
2013. 09. 17. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legkomolyabb kifogás, ami elhangzott a témában, az, hogy az október elejei határidő nem elegendő a folyamat előkészítésére. Miután az Európai Központi Bank is üdvözlendőnek tartotta a lépést, elfogytak az érvek, egyedül a személyeskedés maradt az ellenzékben ülő képviselők tarsolyában. De erről nem érdemes beszélni.

Fel kell tenni viszont a kérdést, hogy miért volt fontos ennek a két intézménynek az összevonása a jegybank zászlaja alatt. Kevesen tudják: az új jogszabály jóval több annál, hogy ezentúl a felügyeleti alkalmazottaknak a főnöke is Matolcsy György lesz. A módosítás az eddigieknél összetettebb eszközöket biztosít a megerősített intézmény számára az ellenőrzési feladatok ellátására. Látván a mára kialakult devizahiteles-helyzetet Magyarországon, nincs olyan ember az országban, aki ennek szükségességét meg tudná cáfolni. Az MNB a jövőben olyan hatáskörökkel gazdagodik, amelyekkel – ha annak idején rendelkezett volna – hatékonyan fel tudott volna lépni a kóros folyamatok ellen, megelőzve, illetve csökkentve a károkat. Így például előírásokat fogalmazhat meg azzal kapcsolatban, hogy mekkorának, milyen összetételűnek kell lennie a bankok likviditásának, tőkeerejének, amivel épp a hitelezési aktivitást tudja szabályozni: élénkíteni vagy visszafogni. De ugyanilyen új eszköz a jegybank kezében például a kölcsönökhöz szükséges önerő megállapításának a joga. Mára nem lenne annyi fizetésképtelen ügyfél, ha a központi banknak – amely többször is felhívta a kormány figyelmét a devizahitelezés veszélyeire – ráhatása lett volna erre a folyamatra. Más kérdés, hogy miután mostanra a hitelezés szó a tragikus tapasztalatok miatt szitokszóvá vált, egészen más irányban kell a felsőbb szervnek beavatkoznia, mint ahogyan 2008 előtt kellett volna. De a pénzügyi rendszer stabilitásának a biztonságát a hitelezéstől való paranoiás elzárkózás éppúgy veszélyezteti, mint az ész nélküli eladósodás. Van tehát teendő így is bőven!

Eddig a három nagy felügyeleti feladatkör közül kettőt a PSZÁF, egyet pedig az MNB látott el. A konkrét bankok nyomon követése (mikroprudenciális feladatkör), a fogyasztók védelme és a pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása felülnézetből (makroprudenciális feladatkör) a jövőben egy kézbe kerül. Könnyű belátni, hogy ami egy-egy adott pénzintézet szempontjából meghatározott időpontban ésszerű döntés, a szisztéma hosszú távú működőképességét nézve végzetes lehet. Kell, hogy legyen tehát átjárás a felügyeleti funkciók között. Ezért van óriási jelentősége a változásnak az egész pénzügyi rendszer stabilitásának, s ezen belül is kiemelten a betétek biztonságának, az ügyfelek megfelelő tájékoztatásának, az átláthatóságnak a szempontjából.

Mint ahogy a törvény elfogadását sem övezte parázs vita, úgy az intézmények összevonásának sem lesznek rövid távú látványos eredményei. Ez a manőver a jövő évi választások szempontjából sokat nem oszt, nem szoroz, a 2014-es megmérettetést más, sokkal „élőbb”, „napibb” kérdések fogják eldönteni. A szakmai munka, a folyamatok racionalizálása az élet minden területén azonban előbb-utóbb meghozza gyümölcsét. S ha egyszer majd ennek a háttérmunkának az eredményeképpen elkezd jobban működni az ország, akkor már a 2018-as választásokban sem reménykedhet majd Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc és Mesterházy Attila, akik voltak már olyan helyzetben, hogy változtathattak volna, de valami mással voltak elfoglalva.

Farkas Zsuzsa

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.