Szorgalmi feladat

Sajnálattal közöljük a hírt, Guus Hiddink nem lesz a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya.

2013. 11. 28. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha az elsők között dobták be a kevés kivétellel valamennyi állomáshelyén sikeres holland világvándor nevét, ő inkább hazája csapatát irányítaná a 2014. évi világbajnokságot követően; kollégája, a nálunk is jól ismert Louis van Gaal ugyanis jó előre bejelentette, a vb után távozik. Nagy kár, de meg tudjuk érteni Hiddink döntését.

A helyzet azonban ennél sokkal nyomasztóbb. Két régi ismerősünk, Lothar Matthäus és Paulo Sousa, továbbá a svéd Sven-Göran Eriksson, a német Felix Magath, a brazil Dunga, a horvát Robert Prosinecki, a holland Fred Rutten és a spanyol Victor Munoz sem lesz magyar kapitány. Illetve legfeljebb és esetleg az egyikük, de ő is csak jobb híján.

A magyar szövetségi kapitányi poszt annyira csábító és megbecsült tisztség, mint a gyakorlógimnáziumban meghirdetett vezető szaktanári állás. A középiskolai tanárok annak ellenére örömmel vállalnák a munkát, hogy az iskola évtizedek óta képtelen régi hírnevéhez méltón szerepelni a tanulmányi versenyeken; igen ám, de az igazgató kijelentette, csak egyetemi oktatót hajlandó alkalmazni (vö. „az MLSZ külföldi edzőkben gondolkodik”).

A neves professzorok természetesen megfizethetetlenek, maradnak az egyre kevesebbet foglalkoztatott, státusukkal elégedetlen óraadók és a kezdő tanársegédek. Utóbbiakat a gimnázium kipróbált tanárai nyilván gyanakodva és bizalmatlanul fogadnák, a magántanárokkal pedig csínján kell bánni, zsíros fizetést kérnek, de persze nem tartanának heti húsz órát, legfeljebb a szakkört vállalnák el.

Komoly dilemma – mindkét fél részéről. Ezt kell megérteni – nemcsak a „szülőknek”, azaz a futballszurkolóknak, hanem a Magyar Labdarúgó-szövetség vezetőinek is. Azt kellene kipuhatolni, a jelentkezőknek mennyire őszinte a szándékuk. Szkeptikusak vagyunk: semennyire.

Nézzük először az elődöket! Lothar Matthäus csak azért vállalta a tisztséget, mert az akkori feleségének Budapesten volt üzlete. Erwin Koeman becsületesen megtartotta a szakkört, évenként a hét-nyolc összetartást, de a tehetségeket nem sikerült kibontakoztatnia, „mezei” órára pedig csak elvétve volt hajlandó beülni, nem ismerte a diákságot, ahonnan nagy munkával ki lehetett volna halászni egy-két aranyhalat.

A teljesség igénye nélkül, nehezen hihető, hogy a dombról már régóta lefelé ballagó, egykoron angol szövetségi kapitány Erikssont oly nagyon motiválná a magyar ajánlat; Rutten önmagát leplezte le azzal, hogy a Bundesligában szereplő Nürnberg ajánlatát nem fogadta el, mert úgymond pihenni szeretne – magyar kapitányként zsíros zsebpénzzel nyugodtan folytathatná ezt az életmódot; Prosineckit jól ismertük játékosként, nála nagyobb hóhányót keveset látott a közép-európai futball; Munoz annyit tud a magyar labdarúgásról, mint Egervári a thaiföldiről, s ennél jobban nem is érdekli; Sousa akaratos, de nem integráló személyiség. Dunga akár jó választás is lehetne, ha hajlandó lenne évente legalább hat hónapot nálunk tölteni, és a rá jellemző alapossággal feltérképezni a magyar futballt, de ezért valószínűleg annyi pénzt kérne, hogy akkor már olcsóbb lenne Ibrahimovicot honosítani.

Csak olyan szakembert van értelme idehozni, akiben lelki kötődés izzik, aki ismeri a magyar futballt, külföldön is népszerű és eredményes. Eme feltételeknek egyetlen ember felel meg: Bölöni László. Közös kudarcunk, hogy ő eddig mindig kosarat adott. És még azt sem tudjuk, miért. Először ennek kellene a végére járni.

Akár szorgalmi feladatként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.