Ha az áramlás lelassul vagy megáll, és a vér vagy belőle legalábbis elegendő mennyiség nem jut el a sejtekhez, akkor ezek működése először felborul, majd elpusztulnak, és nemcsak maga a szerv hal el, de ebbe az egész szervezet is belepusztulhat. Ha a gazdaság és a társadalom működését biztosító pénz áramlása lelassul vagy megáll, akkor a közösségek tevékenysége is lelassul, végső soron pedig megállhat az élet.
Az egyre bonyolultabb világnak a bonyolultságát főként a látható és láthatatlan pénzügyi folyamatok és szereplők tömkelege okozza, amely behálózza és összeköti az egész világot. Azért, hogy a pénz minden szükséges helyre eljusson, óriási szerep hárul például a bankokra, biztosítótársaságokra és egyéb pénzintézetekre, amelyek a szükséges csatornákat jelentik a vállalkozásokhoz, az emberekhez. Persze az áramlás folyamatát annak megtervezése, megszervezése és kivitelezése mellett szabályozni is kell. Törvényekkel, fogyasztóvédelemmel, amiket az államnak be kell tartatnia, számon kell kérnie.
Mert a piac erre képtelen, hiába hivatkoznak erre még mindig nagyon sokan. A piaci önszabályozás ostobaság, a neoliberális közgazdászok sokszorosan megcáfolt dogmája. A magyarországi bankok túlnyomó többsége ugyanis lenézi ügyfeleit (a piacot). Úgy bánik velük, mint a kapcaronggyal, csak addig kedvesek számára, amíg megtakarításaikat helyezik el betétként náluk. Ha pénzügyi nehézségeik támadnak, akkor viszont ott hagyják-hagynák őket az út szélén. A pénzügyi intézmények felügyeletét ellátó Magyar Nemzeti Bank az elmúlt hetekben bizonyította be és osztott ki érte óriási büntetéseket, hogy a tranzakciós díjakat a bankok az ügyfelekre hárították, pedig ezt jogszabály tiltotta.
S míg ugyanazok a bankok Nyugat-Európában a bankolási költségek teljes elengedésével próbálják magukhoz csábítani az embereket, addig Magyarországon elképesztő mértékben és bennünket megalázó módon megemelték azokat. Amikor megkérdeztük egynéhányuktól, hogy mi ennek a kettős mércének az oka, akkor azt az értékelhetetlen választ kaptuk, hogy itt „ilyen a piac”. De Magyarországon a vállalati hitelezést is a képtelenség jellemzi.