Utolsó figyelmeztetés

Harkiv, Doneck és Luhanszk a kijevi tüntetéseket másolja, a kemény legények épületeket foglalnak.

Stier Gábor
2014. 04. 09. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatalom eközben ahelyett, hogy meghallgatná a Donbassz sérelmeit, Moszkvára mutogat. Ugyanúgy, ahogy tette ezt Janukovics a kijevi megmozdulások idején, csak ő Brüsszel és Washington kezét látta a történtekben. Nem nagyon akarja meglátni ezt a párhuzamot a nemzetközi sajtó, amely míg Kijev Majdanjában forradalmat, addig Doneck utolsó figyelmeztetésében, segélykiáltásában csak szeparatizmust lát. Sokáig eltekintett attól az apróságtól is, hogy a jogos elégedetlenséget meglovagolva kétes elemek és félkatonai szervezetbe tömörülő neonácik tombolnak a fővárosban, ugyanakkor a keleten durvuló aktivistákat előszeretettel tartják rosszarcú részegeknek.

A nyugati sajtó semmi kivetnivalót nem talált abban sem, hogy az Európai Unió és Amerika támogatását bíró kijevi utca megdönti a mégiscsak demokratikusan megválasztott Viktor Janukovics hatalmát, a keleti nagyvárosok dühe mögött azonban azonnal és megfellebbezhetetlenül Moszkva Ukrajna destabilizálására irányuló törekvését láttatja. Háborúval riogat, s naponta ismétli meg, hogy az orosz csapatok ugrásra készen állnak az ukrán határ mentén. Ne legyünk naivak, a „nagy játszma” folytatódik, s ahogy a Nyugat mindent megtett és megtesz annak érdekében, hogy gyengítse Oroszország befolyását, úgy a Kreml nem hagy ki egyetlen lehetőséget sem a visszavágásra, érdekeinek érvényesítésére. Nem akarja azonban elszakítani Kelet-Ukrajnát, bevonulni az úgynevezett Dnyeszteren túli Köztársaságba és a Baltikumba sem.

Azzal nem nagyon törődik ma senki, hogy mindeközben mi lesz Ukrajnával. A pénzügyi összeomlás szélén tántorgó országnak például a Moody’s szerint csak az idén 24 milliárd dollárra lenne szüksége. S legalább ennyire fontos a rend helyreállítása, a szétesett, káoszba süllyedt állam megerősítése, a hatalom legitimációjának megteremtése és a lázas beteg társadalom konszolidálása. Komoly lépés lehet a stabilizálódás felé vezető úton az elnökválasztás, amelyet elengedhetetlenül követnie kell az egyebek mellett az ország berendezkedését is a realitásokhoz igazító alkotmány megalkotásának, valamiféle konszenzus megteremtésének, így nem tolható a végtelenbe a parlamenti választás sem.

Hosszú, nagyon hosszú út ez, amelyen a megrendült Ukrajna aligha képes segítség nélkül végigmenni. Mindenekelőtt az ország körüli feszültségnek kell enyhülnie. A „nagy játszmát” legalábbis fel kellene függeszteni, már csak azért is, mert minden résztvevő elment a falig, s a húr túlfeszítése az egész eurázsiai térségnek súlyos károkat okozna. Ez egyben az információs térben forrongó, a valós eseményeket már most súlyos ködbe burkoló, eltorzító indulatokat is lehűtené, segítve így a tisztánlátást és az érzelmi helyett a dolgok racionális megközelítését. Éppen ezért örvendetes hír, hogy a jövő héten tárgyalóasztalhoz ülnek a négy leginkább érintett fél, Ukrajna, Oroszország, az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselői. A Kelet-Ukrajnában történtek ugyanis az utolsó figyelmeztetést jelentik nemcsak Kijevnek, de a világnak is. Eljött a diplomácia ideje, csillapítani kell az indulatokat, mert ha sokak riogatásával szemben egy orosz–ukrán fegyveres konfliktusnak nincs is túl sok esélye, egy újabb gázháborúnak igen, s ezt azért jó lenne elkerülni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.