Pimaszok és tehetetlenek

A pénzintézetek közül nem egy hágja át rendszeresen a törvényeket, a hatóságok és a bíróságok tehetetlenkednek, családok ezreinek életét mérgezve meg ezzel.

D. Horváth Gábor
2014. 06. 12. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzintézetek közül ugyanis nem egy hágja át ezeket rendszeresen, a különböző hatóságok és a bíróságok pedig sokszor képtelenek rávenni őket a jogkövető magatartás betartására.

A bírósági végrehajtásról szóló törvény betartása a leginkább autóhitelezéssel foglalkozó német Lombardnak például nem megy. Az ügyészség indítványára a pénzintézetnek 2008-ban egy jogerős bírósági ítélet alapján érvénytelenítenie kellett a hitelszerződéseinek elengedhetetlen részét képező általános szerződési feltételek 11 (!) pontját. Nem kis dologról van szó, ezek ugyanis minden ügyfelükre vonatkoztak-vonatkoznak. A Lombard mindezek ellenére a pontok közül többet hosszú ideig nem törölt, illetve még mindig van közöttük olyan, amelyiket a mai napig használ.

Pedig a pénzintézet még az ügyészségnek is szavát adta, hogy az ítéletet önként végrehajtja. Végül aztán nem tartotta be ígéretét. Ugyanakkor a jog betartatása sem sikerült vele szemben. Az ügyészség ugyanis arra az álláspontra helyezkedett, hogy bár az ő dolga, képtelen végrehajtani a pénzintézeten az ítéletet. Inkább továbbpasszolta az ügyet a pénzügyi fogyasztóvédelmi hatósághoz, a PSZÁF-hez, amelyik azonban ugyancsak tehetetlenkedett.

Az ügy aztán újra a bíróságra került, ahol a Lombard azt állította, hogy a bíróság kérésére már megszüntették a jogsértést. Pedig nem. A bíróság azonban elfogadta a hazugságot, s mondván, hogy lám, a Lombard törölte a vitatott pontokat, nem marasztalta el a pénzintézetet. Így a pénzintézet továbbra is törvényt sért.

A polgári törvénykönyv és a büntető törvénykönyv betartásához azon pénzintézeteknek kellene elsősegély, amelyek azon ügyfeleiktől, akikkel vitába keverednek, megkérdezésük nélkül eltulajdonítják vagyontárgyaikat. A kölcsönügyletek vitás kérdései ugyan a bíróságra tartoznak, e bankok azonban más utat választanak. Behajtók segítségével ellopják klienseik autóját.

A kétségbeesett adósok az eltűnt járműveik okán feljelentést tesznek a rendőrségen lopás miatt, a rendőrök azonban ahelyett, hogy a büntetőjognak érvényt szerezve a dolgukat tennék, azaz fellépnének az önbíráskodókkal szemben, bíróságot játszanak. Az adósokra csalókként tekintve a kölcsönügyletekben tesznek igazságot a bankok javára, pedig ehhez a kérdéshez általában sincs semmi közük. Ráadásul mindezt ők is tudják, mégis így cselekszenek.

A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény betartásában szinte mindegyik olyan pénzintézet segítségre szorult, amelyik autóhitelezéssel foglalkozott. Kölcsönügyletek ezrei lehetnek érvénytelenek ugyanis, mert 2010 előtt az ügyfeleikkel arra jogosulatlan autókereskedők kötöttek hitelszerződéseket futószalagon a bankok helyett, márpedig az ilyen kölcsönszerződések semmisek. A pénzügyi fogyasztóvédelmi hatóság, a PSZÁF ezekben az esetekben sem jeleskedett a törvény betartatásában, csak azon változás után mutatkozott hajlandóság adatokat közölni egyáltalán az ügyről, miután beolvadt a jegybankba.

Mindez csupán néhány példa a lapunk által rendre ismertetett ügyek közül, ám a pimaszság, az intézményi lelkiismeretlenség és tehetetlenkedés családok ezreinek mérgezi meg mindennapi életét. A segítség meg a szép szó ideje már rég lejárt, a társadalom bizalmát csak a törvénytelenségekkel szembeni szakszerűség és vasszigor alkalmazása adhatja újra vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.